Teraz jest Cz 28.03.2024, 20:16

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 801 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 41  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Tytuł: Re: Kontrola biletów
Napisane: Śr 30.07.2014, 7:24 

Dołączył(a): Cz 15.12.2005, 14:18
Posty: 43
Lokalizacja:
Tarnowskie Góry
http://www.hotmoney.pl/nabiezaco/To-kon ... oga-a34379


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Kontrola biletów
Napisane: Śr 30.07.2014, 9:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 11.12.2008, 22:47
Posty: 2927
Tyle teorii, a praktyka jak cała Polska długa i szeroka będzie zgoła inna ;)

_________________
Tak się zastanawiałem,
czy wpisanie naszej sieci tramwajowej
do UNESCO uchroniłoby przed likwidacją
kolejne linie.

- inż. Łukasz Klyszcz

To jest poważne forum

- użytkownik Forum Tramwajów Śląskich


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Kontrola biletów
Napisane: Śr 30.07.2014, 15:19 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn 4.10.2004, 22:00
Posty: 13984
Lokalizacja:
Hajduki Wielkie
To jest jakaś strona w stylu nonsensopedii?


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Kontrola biletów
Napisane: Śr 30.07.2014, 16:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 11.12.2008, 22:47
Posty: 2927
http://trybunal.gov.pl/rozprawy/komunik ... /s/k-1612/
http://trybunal.gov.pl/rozprawy/wyroki/ ... e-pozosta/

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/tk-kontr ... czem/jqjfn

http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiado ... 89652.html

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/8 ... letow.html


Proszę bardzo, Trybunał Konstytucyjny też jest nonsensopedią?

_________________
Tak się zastanawiałem,
czy wpisanie naszej sieci tramwajowej
do UNESCO uchroniłoby przed likwidacją
kolejne linie.

- inż. Łukasz Klyszcz

To jest poważne forum

- użytkownik Forum Tramwajów Śląskich


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Kontrola biletów
Napisane: Śr 30.07.2014, 17:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn 4.10.2004, 22:00
Posty: 13984
Lokalizacja:
Hajduki Wielkie
Niestety nie zrozumiałeś, w sumie nawet mnie to nie zdziwiło. Przeczytaj cały artykuł, potem sprawdź kto i kiedy dopisał ten art 87b do ustawy. Ten artykuł linkowany jest jak z radia Erewań, jako tako prawdziwy jest tylko wstęp, a cała reszta jest stekiem bzdur.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Kontrola biletów
Napisane: Śr 30.07.2014, 19:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 11.12.2008, 22:47
Posty: 2927
No to może byś pisał trochę bardziej zrozumiale, zabrzmiało to tak, jakbyś nie wierzył w orzeczenia TK ;)
I oczywiście, że artykuły sprawę upraszczają, ale tak działają media. I nie wiem co ma "kto dopisał art 87b do ustawy" do samego faktu, o którym dyskutujemy. Bo mam nadzieję, że dyskutujemy o tym samym.

_________________
Tak się zastanawiałem,
czy wpisanie naszej sieci tramwajowej
do UNESCO uchroniłoby przed likwidacją
kolejne linie.

- inż. Łukasz Klyszcz

To jest poważne forum

- użytkownik Forum Tramwajów Śląskich


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Kontrola biletów
Napisane: Śr 30.07.2014, 21:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn 4.10.2004, 22:00
Posty: 13984
Lokalizacja:
Hajduki Wielkie
Jeżeli media działają w taki sposób jak ten kłamliwy szmatławiec, to znaczy, że nie warto czegokolwiek czytać. Dziennikarze zamiast cokolwiek sprawdzic zwyczajnie zmyślają sobie brednie, pisząc coś o czasach Jaruzelskiego. I nie jest prawdą, że pasażer odmawiający okazania dokumentów nie bedzie zobowiazany do oczekiwania na przybycie Policji.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Kontrola biletów
Napisane: Śr 30.07.2014, 22:13 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 11.12.2008, 22:47
Posty: 2927
No to powiedzmy, że dyskutujemy o tym samym. Zgadza się, wiadomo, że nie Jaruzelski dopisał 87b do Prawa przewozowego, wiadomo też, ze w artykule poważnie spłycono pewne kwestie, nawet nie wczytując się w orzeczenie TK.

Pasażer będzie zobowiązany czekać, natomiast oddalenie się = nie oczekiwanie od teraz w uproszczeniu nie podlega karze. I bardzo dobrze, bo czy bilet mam, czy nie, nie powinienem być przetrzymywany w autobusie podczas postoju na przystanku. Ale tutaj z kolei kontrolerów nieco kryje przepis o tym, że pasażer powinien zostać podczas jego czynności w pojeździe.
Wielu kontrolerów dopuszcza się skandalicznych naruszeń wielu przepisów, nie tylko prawa przewozowego.

_________________
Tak się zastanawiałem,
czy wpisanie naszej sieci tramwajowej
do UNESCO uchroniłoby przed likwidacją
kolejne linie.

- inż. Łukasz Klyszcz

To jest poważne forum

- użytkownik Forum Tramwajów Śląskich


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Kontrola biletów
Napisane: Śr 30.07.2014, 22:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn 4.10.2004, 22:00
Posty: 13984
Lokalizacja:
Hajduki Wielkie
motley napisał(a):
No to powiedzmy, że dyskutujemy o tym samym. Zgadza się, wiadomo, że nie Jaruzelski dopisał 87b do Prawa przewozowego, wiadomo też, ze w artykule poważnie spłycono pewne kwestie, nawet nie wczytując się w orzeczenie TK.

No to ja tylko jestem ciekaw jakie bzdury muszą sa wypiswyane w tematach, na których sie generalnie nie znamy.
Cytuj:
Pasażer będzie zobowiązany czekać, natomiast oddalenie się = nie oczekiwanie od teraz w uproszczeniu nie podlega karze.

Tak po prawdzie to wcześniej też średnio podlegało karze, bo przekonanie Policji o tym, że taki przepis istnieje jest generlanie mozliwe raczej tylko w formie pisemnej.
Cytuj:
I bardzo dobrze, bo czy bilet mam, czy nie, nie powinienem być przetrzymywany w autobusie podczas postoju na przystanku.

A jak ktoś nie ma biletu, to niby dlaczego nie ma byc przetrzymywany w autobusie? Jazda bez biletu to jest dokładnie taka sama kradzież, jak kradzież prądu, niezapłacenie za zjedzony posiłek w restauracji itp. Kazdy z tych czynów kwalifikuje się na podstawie zupełnie różnych przepisów, a wszytkie de facto są tym samym.
Cytuj:
Ale tutaj z kolei kontrolerów nieco kryje przepis o tym, że pasażer powinien zostać podczas jego czynności w pojeździe.

Niczego takiego w ustawie nie ma. To jest w taryfie i to w sumie dopiero mogłoby byc niezgdone z konstytucją. Ale generalnie przepis art. 33 a sie nie zmienia, więc nie zmienia się żadne z uprawnień przewoźnika, organizatora lub osoby przez niego upowaznionej do kontroli dokumentów przewozu osób i bagażu.
Cytuj:
Wielu kontrolerów dopuszcza się skandalicznych naruszeń wielu przepisów, nie tylko prawa przewozowego.

Jakich np.? Zauważ, że zgodnie z linią orzeczniczą SN, pobieranie korzyści majątkowych przez kontrolera nie jest przestępstwem. A skandalicznych naruszeń przepisów to się dopuszczają w większości tzw. pasażerowie, którym sie wydaje, że autobus to jest caritas.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Kontrola biletów
Napisane: Śr 30.07.2014, 22:44 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 11.12.2008, 22:47
Posty: 2927
Cytuj:
A jak ktoś nie ma biletu, to niby dlaczego nie ma byc przetrzymywany w autobusie? Jazda bez biletu to jest dokładnie taka sama kradzież, jak kradzież prądu, niezapłacenie za zjedzony posiłek w restauracji itp. Kazdy z tych czynów kwalifikuje się na podstawie zupełnie różnych przepisów, a wszytkie de facto są tym samym.

Tylko widzisz, ja nie lubię być traktowany jak przestępca, gdy przestępcą nie jestem (choć tu raczej sprawcą wykroczenia ;)). Kontrolerzy pod logo MZK Tychy lubują się w trzepaniu całego autobusu w godzinach szczytu na przystanku. Chodzi mi o takie wypadki - bo wiadomo, że przetrzymywanie w autobusie złodziejaszka to co innego.

Cytuj:
Niczego takiego w ustawie nie ma. To jest w taryfie
Wiem. I ja bym to w oczywisty sposób podciągnął pod obywatelskie zatrzymanie sprawcy wykroczenia (szalbierstwo!), stąd wątpię w niekonstytucyjność.

A takimi naruszeniami (może nie tylko przepisów, ale i zasad współżycia społecznego) jest nieokazywanie legitymacji, zabieranie biletu, przetrzymywanie dokumentów, a z tej drugiej kategorii polowanie na pasażerów. Moim zdaniem, gdy wchodzę do autobusu i nim zdążę kupić bilet u kierowcy ten rusza, następnie okazuje się, że biletów brak, powinienem móc wysiąść bez konsekwencji na następnym przystanku. A byłem świadkiem może dwóch sytuacji, gdy takie coś kończyło się mandatem (i to nie w taborze B!).

_________________
Tak się zastanawiałem,
czy wpisanie naszej sieci tramwajowej
do UNESCO uchroniłoby przed likwidacją
kolejne linie.

- inż. Łukasz Klyszcz

To jest poważne forum

- użytkownik Forum Tramwajów Śląskich


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Kontrola biletów
Napisane: Cz 31.07.2014, 8:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn 4.10.2004, 22:00
Posty: 13984
Lokalizacja:
Hajduki Wielkie
motley napisał(a):
Tylko widzisz, ja nie lubię być traktowany jak przestępca, gdy przestępcą nie jestem (choć tu raczej sprawcą wykroczenia ;)). Kontrolerzy pod logo MZK Tychy lubują się w trzepaniu całego autobusu w godzinach szczytu na przystanku. Chodzi mi o takie wypadki - bo wiadomo, że przetrzymywanie w autobusie złodziejaszka to co innego.

Złodziejaszek to też jest sprawca wykroczenia w wielu przypadkach. A praktyki MZK Tychy nie maja nic do tego przepisu, jak lubia larmo, to niech tak dalej robią.

Cytuj:
Niczego takiego w ustawie nie ma. To jest w taryfie
Wiem. I ja bym to w oczywisty sposób podciągnął pod obywatelskie zatrzymanie sprawcy wykroczenia (szalbierstwo!), stąd wątpię w niekonstytucyjność.[/quote]
Ale o szalbierstwie można mówić dopiero w przypadku trzeciego przejazdu...
Cytuj:
A takimi naruszeniami (może nie tylko przepisów, ale i zasad współżycia społecznego) jest nieokazywanie legitymacji, zabieranie biletu, przetrzymywanie dokumentów, a z tej drugiej kategorii polowanie na pasażerów.

A w czym sie to polowanie na pasażerów przejawia? U nas na nikogo nie trzeba polować, po prostu znaczna część jeździ bez biletu, daje dowód i nic potem nie płaci. A po co windykować...
Cytuj:
Moim zdaniem, gdy wchodzę do autobusu i nim zdążę kupić bilet u kierowcy ten rusza, następnie okazuje się, że biletów brak, powinienem móc wysiąść bez konsekwencji na następnym przystanku. A byłem świadkiem może dwóch sytuacji, gdy takie coś kończyło się mandatem (i to nie w taborze B!).

Owszem, gdyz tak stanowi taryfa. Sorry, ale jak ktos wsiada ostatnimi drzwiami i lezie do keirowcy po bilet po przejechaniu połowy przystanku to kwit mu się raczej nalezy. Kwestie sprzedazy nalezaloby w koncu unormować, ale jak wiadomo nikomu na tym nie zalezy.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Kontrola biletów
Napisane: Cz 31.07.2014, 8:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 11.12.2008, 22:47
Posty: 2927
Cytuj:
Ale o szalbierstwie można mówić dopiero w przypadku trzeciego przejazdu...
No to masz podejrzenie, że ktoś może być sprawcą takiego wykroczenia.

Cytuj:
A w czym sie to polowanie na pasażerów przejawia? U nas na nikogo nie trzeba polować, po prostu znaczna część jeździ bez biletu, daje dowód i nic potem nie płaci. A po co windykować...

To tak poważnie - te pisma, które przychodzą (wezwanie do uiszczenia, następnie ultimatum) - można sobie nimi podetrzeć tyłek? :D

Cytuj:
Sorry, ale jak ktos wsiada ostatnimi drzwiami i lezie do keirowcy po bilet po przejechaniu połowy przystanku to kwit mu się raczej nalezy.

Kierowca na mnie poczekał, wbiegłem ostatnimi drzwiami i lezę do kierowcy po bilet, przeciskając się przez tłum - źle?

_________________
Tak się zastanawiałem,
czy wpisanie naszej sieci tramwajowej
do UNESCO uchroniłoby przed likwidacją
kolejne linie.

- inż. Łukasz Klyszcz

To jest poważne forum

- użytkownik Forum Tramwajów Śląskich


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Kontrola biletów
Napisane: Cz 31.07.2014, 12:05 

Dołączył(a): Pn 13.02.2006, 10:34
Posty: 2085
Lokalizacja:
50°23 N 18°57 E
motley napisał(a):
No to masz podejrzenie, że ktoś może być sprawcą takiego wykroczenia.


Same podejrzenie nie jest wystarczającą przesłanką by dokonać zatrzymania obywatelskiego.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Kontrola biletów
Napisane: Cz 31.07.2014, 15:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn 4.10.2004, 22:00
Posty: 13984
Lokalizacja:
Hajduki Wielkie
motley napisał(a):
Cytuj:
Ale o szalbierstwie można mówić dopiero w przypadku trzeciego przejazdu...
No to masz podejrzenie, że ktoś może być sprawcą takiego wykroczenia.

Podejrzenie w przypadku, o którym mówisz, nie wystarczy.

Cytuj:
To tak poważnie - te pisma, które przychodzą (wezwanie do uiszczenia, następnie ultimatum) - można sobie nimi podetrzeć tyłek? :D

Zalezy jakie pisma. Ale sprawdz w KC, keidy sie opłata dodatkowa przedawnia.

Cytuj:
Kierowca na mnie poczekał, wbiegłem ostatnimi drzwiami i lezę do kierowcy po bilet, przeciskając się przez tłum - źle?

Ja bym generalnie sprzedaż u kierowcy w dzień roboczy w godzinach 7-18 zlikwidował. Tak jest w wielu miastach.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Kontrola biletów
Napisane: Cz 31.07.2014, 15:43 

Dołączył(a): Pt 13.08.2010, 10:32
Posty: 269
Lokalizacja:
Piekary Śląskie
adam86 napisał(a):
Cytuj:
To tak poważnie - te pisma, które przychodzą (wezwanie do uiszczenia, następnie ultimatum) - można sobie nimi podetrzeć tyłek? :D

Zalezy jakie pisma. Ale sprawdz w KC, keidy sie opłata dodatkowa przedawnia.



Swego czasu jak czytałem to opłaty dodatkowe przedawniają się po roku, od ostatniego wezwania do zapłaty, nie wiem jak to jest teraz.

_________________
Obrazek


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Kontrola biletów
Napisane: Cz 31.07.2014, 17:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn 4.10.2004, 22:00
Posty: 13984
Lokalizacja:
Hajduki Wielkie
Od dnia przewozu generalnie.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Kontrola biletów
Napisane: So 9.08.2014, 12:16 

Dołączył(a): Cz 5.06.2008, 21:10
Posty: 913
Lokalizacja:
Zabrze Helenka
Mam pytanie do adama86, ewentualnie do innych ekspertów z zakresu taryfy i kontroli biletów. Znowu miałem dziś wymianę zdań na ten temat z prowadzącym kolekturę biletową w mojej dzielnicy. Otóż on wmawiał mi dziś, że niemożliwe jest łączenie dwóch lub więcej biletów jako opłaty za jeden przejazd, w szczególności podobno niedopuszczalne jest skasowanie przez pasażera dwóch biletów ulgowych zamiast jednego normalnego (np. 2 bilety po 1.60, zamiast jednego za 3.20). Wiem, że na naszym forum była już na ten temat mowa i, że jest to dopuszczalne. Jednak gościu chciał się nawet zakładać, twierdził, że ma jakieś pismo z Barbary, w którym włodarze KZK uściślają ten problem, że łączenie biletów jest niedopuszczalne. Ostatnio często zdarza się, że w jakimś punkcie sprzedaży zabrakło biletów o nominale 3.20 i ja w dobrej wierze kupuję zaproponowane mi bilety w podwójnej ilości po 11.60. Nawet często w autobusie jestem świadkiem, że kierowca sprzedaje dwa bilety po 2.40 zamiast jednego za 4.80. Proszę o rozwianie wątpliwości zasianych przez właściciela kolektury: mogę skasować dwa bilety za 1.60, czy muszę jeden za 3.20. I jeszcze w tym temacie: czy możliwe jest skasowanie np. jednego biletu za 3.20 i jednego za 1.60 zamiast jednego biletu za 4.80. Wg mnie takie rozwiązanie jest akceptowane przez kontrolerów.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Kontrola biletów
Napisane: So 9.08.2014, 12:40 

Dołączył(a): Pn 13.02.2006, 10:34
Posty: 2085
Lokalizacja:
50°23 N 18°57 E
Na stronie KZK masz pytanie: "Czy zamiast jednego biletu normalnego mogę skasować dwa ulgowe?" i odpowiedź: "Zasadniczo wygodniejsze dla pasażera jest skorzystanie z biletu wg jego nominału, jeśli jednak opłata (suma skasowanych biletów) jest zgodna z Taryfą, nie ma podstaw do nałożenia opłaty dodatkowej (mandatu)." Nie wiem jak to ma się do 3,20+1,60=4,80, ale jeżeli chodzi o 2 ulgowe (zamiast 1 normalnego) to sytuacja jest jednoznaczna. W razie czego zrób screenshota, wydrukuj i mu to pokaż ;)


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Kontrola biletów
Napisane: So 9.08.2014, 13:34 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 11.12.2008, 22:47
Posty: 2927
MZK Tychy informuje w ten sposób:
Bilety jednostronnego kasowania zostały wprowadzone w celu ewidencji i kontroli kosztów ponoszonych tytułem sprzedaży biletów ulgowych. W zasadzie opisana sytuacja nie powinna mieć miejsca, niemniej gdyby jednak zaistniała wówczas warunkowo dopuszcza się skasowanie dwóch biletów ulgowych, z zastrzeżeniem, że ich łączna wartość musi być zgodna z obowiązującą taryfą opłat.

Zauważyłem też to:
Czy konieczne jest zapłacenie opłaty dodatkowej za przejazd bez biletu, jeśli zapomniało się wykupić biletu okresowego?
Jeśli opłata dodatkowa zastała nałożona na pasażera w terminie 3 dni od daty ustania ważności poprzedniego okresowego biletu imiennego, a pasażer udokumentuje ciągłość zakupu biletów okresowych imiennych za ostatnie 3 miesięcy (bez jakichkolwiek przerw) na pisemny wniosek pasażera istnieje możliwość zastąpienia opłaty dodatkowej opłatą manipulacyjną w wysokości 15 zł.

Czy w KZK jest jakaś szansa odwołania w takim wypadku?

_________________
Tak się zastanawiałem,
czy wpisanie naszej sieci tramwajowej
do UNESCO uchroniłoby przed likwidacją
kolejne linie.

- inż. Łukasz Klyszcz

To jest poważne forum

- użytkownik Forum Tramwajów Śląskich


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Kontrola biletów
Napisane: So 9.08.2014, 14:46 
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt 27.12.2002, 15:38
Posty: 10682
motley napisał(a):
Czy w KZK jest jakaś szansa odwołania w takim wypadku?


Taryfa:

Cytuj:
§ 10. Odwołania od nałożonych opłat dodatkowych.

Nabywca imiennego biletu okresowego, który korzystał ze środków komunikacyjnych KZK GOP zgodnie z nabytym uprawnieniem, a w trakcie kontroli nie posiadał biletu i otrzymał protokół-wezwanie do uiszczenia opłaty dodatkowej oraz należności za przewóz (przewoźnego), może uzyskać anulowanie opłaty dodatkowej oraz należności za przewóz (a w przypadku wpłaty - zwrotu wpłaconej kwoty), o ile zgłosi się z tym biletem (zakupionym przed kontrolą biletową) do KZK GOP w ciągu siedmiu dni (licząc od dnia przewozu).
Osoba, która korzystała z przejazdu bezpłatnego lub ulgowego i w trakcie kontroli nie posiadała, albo nie posiadała ważnego dokumentu uprawniającego ją do takiego przejazdu, może uzyskać anulowanie opłaty dodatkowej oraz należności za przewóz (przewoźnego). Warunkiem anulowania opłaty dodatkowej oraz należności za przewóz (a w przypadku wpłaty - zwrotu wpłaconej kwoty) jest zgłoszenie się do KZK GOP w ciągu siedmiu dni (licząc od dnia przewozu) i przedstawienie dokumentu uprawniającego do korzystania z przejazdu bezpłatnego lub ulgowego.
Przy anulowaniu opłaty dodatkowej w trybie § 10 pkt. 1 i 2 KZK GOP pobiera opłatę manipulacyjną w wysokości określonej w Cenniku.
Odwołań od nałożonych opłat dodatkowych, z uwzględnieniem postanowień pkt. 1 i 2, nie rozpatruje się, jeżeli od daty wystawienia opłaty dodatkowej do czasu złożenia odwołania minęło czternaście dni. (…)


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 801 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 41  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Rafał i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  

© WPK − Forum oparte na silniku phpBB z wykorzystaniem tłumaczenia phpBB3.PLPolityka prywatności