Teraz jest Wt 19.03.2024, 3:25

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 287 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 15  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Tytuł:
Napisane: Nd 18.04.2010, 14:19 

Dołączył(a): Pn 15.12.2003, 18:58
Posty: 4380
Lokalizacja:
z Tarnowskich Gór
YoMaHa napisał(a):
Czekaj, kasowniki odbijające pieczątki? Mógłbyś opisać taki kasownik? Czy to były kasowniki KRAK do biletów dziesięcioprzejazdowych?

Do jednorazowych raczej. :) Też je pamiętam, to była skrzynka trochę mniejsza od pierwszych kasowników KZŁ, ale w porównaniu z nimi miała ładnie zaokrąglone wszystkie krawędzie. Ich cechą charakterystyczną była częsta posucha, czyli brak tuszu i w związku z tym czysty bilet po skasowaniu. :)


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Pn 19.04.2010, 11:59 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 14.01.2004, 23:55
Posty: 366
Lokalizacja:
SO
YoMaHa napisał(a):
Czekaj, kasowniki odbijające pieczątki? Mógłbyś opisać taki kasownik? Czy to były kasowniki KRAK do biletów dziesięcioprzejazdowych?


Mały OT. Czy przywołane przez Ciebie KRAKi miały kontrolkę? Były olbrzymie, zwykle montowane w PKS-ach. Pamiętam, że u kierowcy był "wyświetlacz" (tzn. podświetlana przez żaróweczki pleksa z numerami przystanków (?). Mógłby ktoś przybliżyć ten system?
Ja osobiście pamiętam w WPK kasowniki nieco mniejsze, z "okienkiem" (przez które nie było zwykle nic widać ze względu na zabrudzenie tuszem) - w którym był kod kasownika. Zamykane były na "kwadrat / trójkąt", zżerały bilety, przeważnie nic nie odbijały, czasami wycinały owalną dziurę w bilecie...

_________________
M11


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Pn 19.04.2010, 12:21 

Dołączył(a): Śr 8.04.2009, 0:12
Posty: 33
Lokalizacja:
Ruda Śląska - Bielszowice
http://www.slavres.rzeszowiak.pl/mpk80.htm

Chodziło o takie kasowniki.

_________________
puschel


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Pn 19.04.2010, 12:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 14.01.2004, 23:55
Posty: 366
Lokalizacja:
SO
Puschel napisał(a):
http://www.slavres.rzeszowiak.pl/mpk80.htm

Chodziło o takie kasowniki.


No to są te "mniejsze". Były jeszcze "większe" (wielkość KRAKa + dodatkowa skrzynka na której ten KRAK sobie wisiał). OIDP na tej skrzynce była zamontowana czerwona (?) kontrolka. Natomiast u kierowcy (podaje na przykładzie Autosana H9-2x) na drzwiczkach od schowka pod podszybiem był przytoczony przeze mnie "wyświetlacz". Nigdy nie widziałem "sterownika" do owego ustrojstwa, który musiał być ręcznie uruchamiany przez kierowcę. Nigdy również nie widziałem tego systemu sprawnego/działającego, zwykle był w stanie rozkładu.

_________________
M11


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Pn 19.04.2010, 13:04 

Dołączył(a): Śr 8.04.2009, 0:12
Posty: 33
Lokalizacja:
Ruda Śląska - Bielszowice
Tych większych nie pamiętam, a to może dlatego, że wszelkie autosany (wcześniej ogórki) jeździły, jako przewozy pracowników i przy wysiadaniu rzucało się pieniądze za przejazd kierowcy do czapki.

_________________
puschel


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Pn 19.04.2010, 14:15 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Nd 5.01.2003, 9:08
Posty: 3897
Lokalizacja:
Katowice
Wydaje mi się (niestety nie mam przy sobie materiału dowodowego) owe "większe" oznaczają dostosowanie do taryfy strefowej/kilometrowej. Chyba - niech Stosowne Czynniki ewentualnie sprostują - taki właśnie "większy Krak" jest na stanie izby pamięci Tramwajów Śląskich, jako pozostałość powupekowska. Jeśliby rzeczywiście było tak, że to-to ustrojstwo z Izby jest niczym innym jak "krakiem do strefówek" to by się wiele wyjaśniło i też nawet by się to układało w logiczną całość w kontekście historii biletów z lat 80-tych.

PS. Czy w tramwajach też były kraki tego rodzaju (w sensie "mniejsze")? Bo chyba w tych prostackich kasownikach dziurkujących dziesięcioprzejazdówek się nie dało kasować - a chyba (pytanie do historyków zaś o weryfikację) w WPK dziesięcioprzejazdówki tramwajowe były...


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Pn 19.04.2010, 15:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 14.01.2004, 23:55
Posty: 366
Lokalizacja:
SO
OIDP (I połowa lat 80) w tramwajach były tylko czerwono-bure dziurkacze.

_________________
M11


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Pn 19.04.2010, 16:10 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Nd 5.01.2003, 9:08
Posty: 3897
Lokalizacja:
Katowice
M11 napisał(a):
OIDP (I połowa lat 80) w tramwajach były tylko czerwono-bure dziurkacze.
No właśnie też tak kojarzę... Ale przecież dziesięcioprzejazdówki były sztandarowym produktem peerelu, choć ja sam też tramwajowych w GOPie nie kojarzę (w Szczecinie używałem).


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Pn 19.04.2010, 16:55 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 14.01.2004, 23:55
Posty: 366
Lokalizacja:
SO
Ja również nie kojarzę takowych biletów w GOP.
Nie kojarzę ich również we Wrocławiu (a spędziłem tam sporo czasu).
Może wcześniej były...

Z zastosowaniem Kraka do 10 przejazdówek teoretycznie nie było problemu: tak jak napisałem kasownik czasami wycinał (tak, wycinał, a nie dziurkował!) owalny otwór. Sądzę, że to kwestia regulacji, aby wycięcie to było dokładnie w rogu biletu. Tym sposobem bilet za każdym razem "wchodzi" nieco głębiej i stempel datownika odbijany jest nad poprzednią pieczątką.

Natomiast "dużego Kraka" z "wyświetlaczem" ;) przy kierowcy widywałem w PKS na Pomorzu i Kaszubach.
"Duże Kraki", ale bez "wyświetlacza" na 100% montowane były w obecnym PKS Zawiercie i PKS Myszków. ZTCP kasowali nim jakieś bliżej mi nieznane bilety pracownicze okresowe (40 przejazdowe?) robotnicy dojeżdżający do pracy. "Zwykli" pasażerowie kupowali bilety u kierowcy (a raczej płacili za przejazd, bo bilet to rzadko się otrzymywało ;P ).
Wg moich przypuszczeń musiały one kodować nr kolejny przystanku i nr trasy oraz datę. Taki ówczesny GPS ręcznie sterowany przez kierowcę :D

_________________
M11


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Wt 20.04.2010, 0:37 

Dołączył(a): Śr 8.04.2009, 0:12
Posty: 33
Lokalizacja:
Ruda Śląska - Bielszowice
Ja pamiętam, że przed wspomnianymi Krakami, były mniejsze - dziurkujące, ale, czy to były kraki to nie wiem. Często po skasowaniu wyciągało się połówkę biletu, a sposób kasowania też był za pomocą wajchy z prawej strony. Z tymi kasownikami spotkałem się jeszcze w 1997 roku bodajże w składzie tramwajowym z gliwickiej zajezdni o numerach bocznych 390-391.

_________________
puschel


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Wt 20.04.2010, 8:31 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Nd 5.01.2003, 9:08
Posty: 3897
Lokalizacja:
Katowice
Puschel napisał(a):
Ja pamiętam, że przed wspomnianymi Krakami, były mniejsze - dziurkujące, ale, czy to były kraki to nie wiem. Często po skasowaniu wyciągało się połówkę biletu, a sposób kasowania też był za pomocą wajchy z prawej strony. Z tymi kasownikami spotkałem się jeszcze w 1997 roku bodajże w składzie tramwajowym z gliwickiej zajezdni o numerach bocznych 390-391.

Te kasowniki (chyba - bo nie jestem pewny, czy mówimy o tych samych) może nawet jeszcze do dziś jeżdżą w wagonach nauki jazdy.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Wt 20.04.2010, 10:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 19.07.2006, 19:56
Posty: 400
Lokalizacja:
Chorzów
YoMaHa napisał(a):
Puschel napisał(a):
Ja pamiętam, że przed wspomnianymi Krakami, były mniejsze - dziurkujące, ale, czy to były kraki to nie wiem. Często po skasowaniu wyciągało się połówkę biletu, a sposób kasowania też był za pomocą wajchy z prawej strony. Z tymi kasownikami spotkałem się jeszcze w 1997 roku bodajże w składzie tramwajowym z gliwickiej zajezdni o numerach bocznych 390-391.
Te kasowniki (chyba - bo nie jestem pewny, czy mówimy o tych samych) może nawet jeszcze do dziś jeżdżą w wagonach nauki jazdy.
Może ta fotka Wam pomoże ;)
http://img406.imageshack.us/img406/6353/07060221.jpg

_________________


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Wt 20.04.2010, 10:45 

Dołączył(a): Śr 8.04.2009, 0:12
Posty: 33
Lokalizacja:
Ruda Śląska - Bielszowice
No właśnie - chodziło mi o ten w środku z tą czerwoną kulką. Ale Kraka z tą dużą skrzynką przymocowaną do niego to nie pamiętam. Jeździło to to w GOP-ie?

_________________
puschel


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Wt 20.04.2010, 11:03 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 14.01.2004, 23:55
Posty: 366
Lokalizacja:
SO
Puschel napisał(a):
Jeździło to to w GOP-ie?


W WPK się z nimi nigdy nie spotkałem.

_________________
M11


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Wt 20.04.2010, 21:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Nd 5.01.2003, 9:08
Posty: 3897
Lokalizacja:
Katowice
To ja jeszcze w temacie kasowników. Zbyt młody jestem, by pamiętać szczegóły, ale kojarzę też takie kasowniki typu "prostego" jak ten ze zdjęcia po środku, ale z poziomą szczeliną, w którą wsuwało się bilet i następnie unosiło ku górze. Czy takie kasowniki były w GOP-ie?


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Śr 21.04.2010, 5:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 14.01.2004, 23:55
Posty: 366
Lokalizacja:
SO
YoMaHa napisał(a):
To ja jeszcze w temacie kasowników. Zbyt młody jestem, by pamiętać szczegóły, ale kojarzę też takie kasowniki typu "prostego" jak ten ze zdjęcia po środku, ale z poziomą szczeliną, w którą wsuwało się bilet i następnie unosiło ku górze. Czy takie kasowniki były w GOP-ie?


Nie, raczej nie było. O podobnej do opisanej przez Ciebie zasadzie działania były we Wrocku.

_________________
M11


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Pt 23.04.2010, 18:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 21.01.2010, 20:59
Posty: 153
Lokalizacja:
BYTOM
YoMaHa napisał(a):
Te kasowniki (chyba - bo nie jestem pewny, czy mówimy o tych samych) może nawet jeszcze do dziś jeżdżą w wagonach nauki jazdy.

Jeżdżą, jeżdżą. W kilku naukach jazdy widziałem po jednym takim kasowniku w kolorze niebieskim.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Pt 23.04.2010, 18:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 21.01.2010, 20:59
Posty: 153
Lokalizacja:
BYTOM
YoMaHa napisał(a):
To ja jeszcze w temacie kasowników. Zbyt młody jestem, by pamiętać szczegóły, ale kojarzę też takie kasowniki typu "prostego" jak ten ze zdjęcia po środku, ale z poziomą szczeliną, w którą wsuwało się bilet i następnie unosiło ku górze. Czy takie kasowniki były w GOP-ie?

Dobrze kojarzysz pomimo młodego wieku. Były i takie kasowniki. Były one produkowane prawdopodobnie przez samo WPK m.in. na warsztatach zajezdni autobusowej w Katowicach przy ul. Mickiewicza. Z powodu wielkich braków w dostawach KRAK-ów, WPK musiało sobie poradzić same. W późniejszym czasie byli też inni producenci "dziurkaczy", dlatego też było ich kilka wersji.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Śr 28.04.2010, 16:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 14.01.2004, 23:55
Posty: 366
Lokalizacja:
SO
Na TWB znalazłem link do zdjęcia innego "małego" KRAKa

_________________
M11


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Śr 28.04.2010, 16:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 21.01.2010, 20:59
Posty: 153
Lokalizacja:
BYTOM
M11 napisał(a):
Na TWB znalazłem link do zdjęcia innego "małego" KRAKa

To są właśnie te, które były stosowane w WPK.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 287 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 15  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron

© WPK − Forum oparte na silniku phpBB z wykorzystaniem tłumaczenia phpBB3.PLPolityka prywatności