Teraz jest Cz 28.03.2024, 22:39

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 637 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 ... 32  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Tytuł: Re: Re:
Napisane: Nd 27.03.2011, 22:48 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 8.01.2004, 9:44
Posty: 4400
Lokalizacja:
Ligota
Nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz. W końcówce lat 60-tych i początku 70-tych za stacja kolejową w Brzezince widywałem Sany z Jaworzna. Nie wiem jednak, czy była to jakaś regularna linia czy przewozy pracownicze, w materiałach pisanych nie natrafiłem na żaden ślad istnienia w tych latach jakiejkolwiek linii ogólnodostępnej w relacji Jaworzno - Brzezinka. Po przyłączeniu Jaworzna do woj. katowickiego w tym miejscu powstała pierwsza krańcówka linii 321, wydłużonej potem do Brzęczkowic po wybudowaniu osiedla (w połowie lat 80-tych). W tym czasie 321 miała około 3 x więcej par kursów niż obecnie - ech, stare, dobre czasy ;-)

_________________
Para todo mal, mezcal, y para todo bien también


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Dawne linie w GOPie - "bisy" i inne
Napisane: Nd 27.03.2011, 23:00 

Dołączył(a): So 26.03.2011, 13:44
Posty: 29
Tu Ci niestety nie pomogę, bo nic mi nie wiadomo o żadnej regularnej linii jaworznickiej, jeżdżącej w tamtych latach z Brzezinki (mój ojciec pracował blisko tamtejszego dworca, więc cóś takiego na pewno bym kojarzył, jeżdżąc czasami z nim do pracy - na Dworcowej nie było nigdy żadnego przystanku autobusowego).

Regularnie to do Jaworzna (nie pamiętam już czy były także kursy do Chrzanowa) jeździły Sany (potem jeszcze Autosany) ichniejszej (było to bodajże MZK Jaworzno) "1" spod dołu dworca PKP w M-cach (z ul. Powstańców), a ich stanowisko było jakieś 10m z tyłu za stanowiskiem WPK (skąd odjeżdżał wówczas 35 do Sosnowca).


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Dawne linie w GOPie - "bisy" i inne
Napisane: Nd 27.03.2011, 23:26 

Dołączył(a): Śr 3.09.2003, 23:38
Posty: 2165
Lokalizacja:
Katowice
MB-124 napisał(a):
linię 51 kojarzę tylko i wyłącznie (i to od przełomu lat 60/70) jako jeżdżącą w Katowicach na Lotnisko w Muchowcu (73 Pułku Piechoty - wtedy bodajże ul. Lotnisko)

Ulica Lotnisko nosi tę nazwę do dziś, a 73-go Pułku Piechoty znajduje się po południowej stronie torów i tam oczywiście nigdy 51 nie dojeżdżał.
Pozwolę sobie dorzucić kilka szczegółów historii tej linii (mogą być drobne nieścisłości). W drugiej połowie lat 50-tych linia 51 kursowała z Koszutki, dokładniej to w/g planu miasta z 1957r z okolic obecnego skrzyżowania Morcinka i Grażyńskiego (wówczas była to ulica Tyszki) i tą ulicą (obecnie Grażyńskiego) do Armii Czerwonej (obecnie Korfantego), dalej przez Rynek, Dworcową, Mariacką i Francuską do skrzyżowania z Ceglaną. O ile dobrze pamiętam autobus miał końcowy przystanek na Ceglanej mniej/więcej w miejscu gdzie dziś jest wjazd na parking przy TP SA. Linia ta była wówczas (w przeciwieństwie do 31) najkrótszą na sieci WPK, a drugą jej cechą charakterystyczną było to, że jako jedyna w Katowicach nie miała końcówki na ówczesnym dworcu autobusowym przy ul. Armii Czerwonej. Od ok.1960r. następną linią nie kończącą biegu na tym dworcu była 70. Nie wiem dokładnie kiedy 51 przedłużono do lotniska, a z drugiej strony do Planetarium Śl (i nie wiem czy po obu stronach jednocześnie), ale na pewno było to około połowy lat 60-tych.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Dawne linie w GOPie - "bisy" i inne
Napisane: Nd 27.03.2011, 23:30 

Dołączył(a): So 26.03.2011, 13:44
Posty: 29
Ludw_K napisał(a):
Ulica Lotnisko nosi tę nazwę do dziś, a 73-go Pułku Piechoty znajduje się po południowej stronie torów i tam oczywiście nigdy 51 nie dojeżdżał. (...).

No racja, ale napisałem głupotę - przecież ul. 73PP to osławione "trzy górki" :-)


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Dawne linie w GOPie - "bisy" i inne
Napisane: Nd 27.03.2011, 23:36 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 8.01.2004, 9:44
Posty: 4400
Lokalizacja:
Ligota
MB-124 napisał(a):
Tu Ci niestety nie pomogę, bo nic mi nie wiadomo o żadnej regularnej linii jaworznickiej, jeżdżącej w tamtych latach z Brzezinki (mój ojciec pracował blisko tamtejszego dworca, więc cóś takiego na pewno bym kojarzył, jeżdżąc czasami z nim do pracy - na Dworcowej nie było nigdy żadnego przystanku autobusowego).

Był - właśnie krańcówka 321 ;-) Ale wcześniej to nie wiem, byłem wtedy za mały. A ojca i dziadka, w towarzystwie których te autobusy widywałem, nie mam już jak zapytać :-( Dziwne to, bo nie przypominam sobie, żeby w Brzezince oprócz Dehaku był jakiś większy zakład. A dowóz z Jaworzna do tej linii kolejowej też wydaje się być mało sensowny, wszak kopalnia Piast dopiero powstawała. Zresztą w tych czasach przewozy dowoziły pracowników wprost pod zakład. Może te zabierały mieszkańców Brzezinki do firm w Jaworznie.

MB-124 napisał(a):
Regularnie to do Jaworzna (nie pamiętam już czy były także kursy do Chrzanowa) jeździły Sany (potem jeszcze Autosany) ichniejszej (było to bodajże MZK Jaworzno) "1" spod dołu dworca PKP w M-cach (z ul. Powstańców),

MPK. Były - rok 1974
http://martinek84.w.interia.pl/j-ch/historia/index.html

MB-124 napisał(a):
a ich stanowisko było jakieś 10m z tyłu za stanowiskiem WPK (skąd odjeżdżał wówczas 35 do Sosnowca).

A wcześniej 26 i 106 ;-)

_________________
Para todo mal, mezcal, y para todo bien también


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Dawne linie w GOPie - "bisy" i inne
Napisane: Nd 27.03.2011, 23:49 

Dołączył(a): So 26.03.2011, 13:44
Posty: 29
Egon napisał(a):
Był - właśnie krańcówka 321 ;-)

Raczej 21 (skoro Sany) : Byczyna - Jaworzno - Osiedle Stałe - Wysoki Brzeg - Brzezinka


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Dawne linie w GOPie - "bisy" i inne
Napisane: Nd 27.03.2011, 23:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 8.01.2004, 9:44
Posty: 4400
Lokalizacja:
Ligota
MB-124 napisał(a):
Egon napisał(a):
Był - właśnie krańcówka 321 ;-)

Raczej 21 (skoro Sany) : Byczyna - Jaworzno - Osiedle Stałe - Wysoki Brzeg - Brzezinka

O widzisz, to mogło być to. Przeoczyłem :-(

_________________
Para todo mal, mezcal, y para todo bien también


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Dawne linie w GOPie - "bisy" i inne
Napisane: Wt 5.04.2011, 20:33 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 8.01.2004, 9:44
Posty: 4400
Lokalizacja:
Ligota
Coś jeszcze mi się przypomniało.

Na początku lat 80-tych albo na koniec 70-tych (ale raczej to pierwsze) istniała w Tychach przez bardzo krótki czas - jakeś góra pół roku - okrężna linia 651. Krańcówkę miała przy dworcu PKP, ale całej trasy nie poznałem. Czy ktoś jeszcze tę linię i przebieg jej trasy kojarzy?

_________________
Para todo mal, mezcal, y para todo bien también


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Dawne linie w GOPie - "bisy" i inne
Napisane: Wt 26.04.2011, 20:46 

Dołączył(a): Cz 24.06.2010, 21:08
Posty: 607
Moglibyście mi przypomnieć jaką trasą jeździł "ekspres" 885 z Katowic dworca PKP do Lotniska Pyrzowice?

_________________
"Dać Polsce Śląsk, to jak małpie dać zegarek" (David Lloyd George, 1919)
"(...) z punktu widzenia 80 lat możemy powiedzieć, że małpa zegarek zepsuła"
(Jerzy Gorzelik, 2001)


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Dawne linie w GOPie - "bisy" i inne
Napisane: Wt 26.04.2011, 20:51 

Dołączył(a): Nd 25.02.2007, 20:52
Posty: 872
Lokalizacja:
Gliwice
Cytuj:
KATOWICE Dworzec PKP - pl. Szewczyka - Słowackiego - Mickiewicza - (> Sokolska - Chorzowska / al. Korfantego <) - Rondo - al. Roździeńskiego - SOSNOWIEC Droga Krajowa nr 1 - Grota-Roweckiego - Orla - Będzińska - BĘDZIN Małobądzka - Krasickiego - 11 Listopada - Piłsudskiego - Droga Krajowa nr 1 - GRODKÓW Zwycięstwa - PSARY Zwycięstwa - Szosowa - STRZYŻOWICE Szosowa - POMŁYNIE Młyńska - 1 Maja - SIEMONIA 1 Maja - MYSZKOWICE Wolności - CELINY - PYRZOWICE Wolności - Lotnisko
http://kmtm.tram-silesia.pl/starerozklady/kzkgop/rozklady/885/885.htm


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Dawne linie w GOPie - "bisy" i inne
Napisane: Wt 26.04.2011, 21:12 

Dołączył(a): Cz 24.06.2010, 21:08
Posty: 607
Dzięki. Rzadko to kiedyś jeździło...
I przez te fajne wioski na starej trasie do Pyrzowic. :)

_________________
"Dać Polsce Śląsk, to jak małpie dać zegarek" (David Lloyd George, 1919)
"(...) z punktu widzenia 80 lat możemy powiedzieć, że małpa zegarek zepsuła"
(Jerzy Gorzelik, 2001)


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Dawne linie w GOPie - "bisy" i inne
Napisane: Wt 26.04.2011, 22:29 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 14.01.2010, 18:58
Posty: 2091
Lokalizacja:
Oś. Rechabilitacji Czenstochowska Cmętarz
To "przypadek", że linia dowoziła na 7:30 i odwoziła po 15:30 z Katowic? :>

_________________
"Ponadto informujemy, że turyści którzy nie będą chcieli skorzystać z karty ŚKUP mogą podróżować na podstawie biletów w taryfie strefowo – czasowej np. bilety w cenie 4,80 zł normalny i 2,40 zł ulgowy." - KZK GOP - oficjalny profil


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Dawne linie w GOPie - "bisy" i inne
Napisane: Wt 10.05.2011, 21:23 

Dołączył(a): Pn 4.10.2004, 21:45
Posty: 1453
Nie był to przypadek, rozkład z założenia był dopasowany do potrzeb biurowca na WS 31. Nawet jakaś taka nietypowa godz. odjazdu z Katowic (chyba 15:48, podczas gdy wszystkie inne były "o całych") wynikała ze skomunikowania z wariantem l. 888.
Ogólnie w tych dwóch kursach: na 7:30 do K-c i po 15:30 z K-c jakieś tam napełnienia z czasem się wytworzyły. Rano, już zupełnie nie pamiętam przez co, ale jak to coś spóźniło się na Roweckiego w Sosnowcu (40?, 807?), to 885 zbierał wszystko i potrafił przywieźć do Katowic około setki pasażerów. Pojawiający się z czasem przegub na 885 nie miał z tym związku, wynikał z "promocji" Zagozdy.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Dawne linie w GOPie - "bisy" i inne
Napisane: Śr 11.05.2011, 15:35 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 14.01.2004, 23:55
Posty: 366
Lokalizacja:
SO
Jak wypadła 40 jakieś napełnienie było od Będzina, na przystanku S-ec Pogoń Roweckiego robił się ścisk, a ewentualne dodatkowe spóźnienie/wypadnięcie 805 pod Premą-Milmet oznaczał prawdziwy "Sajgon" ;)
Czasami jeździłem z Będzina do Katowic na 14 i celowo polowałem na 885, bo maksymalne napełnienia kursu o 13.35 to było 3-5os.
Takt tej linii, jak również dopasowanie do odlotów i przylotów były doprawdy zabójcze. A szkoda, bo IMHO linia już wtedy miała niezły potencjał.

_________________
M11


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Dawne linie w GOPie - "bisy" i inne
Napisane: Śr 11.05.2011, 15:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 27.04.2006, 19:07
Posty: 1433
Lokalizacja:
Sosnowiec
Co do 885: Memphis kiedyś podawał, że linia jeździła od wiosny 1995, ja natomiast pamiętam, że na Roweckiego zawitała po raz pierwszy wiosną 1996, czego jestem pewny na 100% - prawdopodobnie początkowo jeździła z pominięciem Pogoni.

_________________
27 Sosnowiec Kazimierz Pętla - Sosnowiec Będzińska
Antyskandal87 Anty#0711adas - STOP dzieciom Neostrady


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Dawne linie w GOPie - "bisy" i inne
Napisane: Cz 12.05.2011, 22:41 
- Moderator -
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt 6.06.2008, 18:55
Posty: 2318
Lokalizacja:
Katowice
Dzisiaj przechodziłem ulicą Złotą w Katowicach i przy stadionie GKSu zauważyłem zatoki przystankowe. Głupie pytanie, czy kiedyś tam leciała, albo miała lecieć 110? Czy to jedne z fantazyjnych zatok - planów jak wzdłuż DTŚ?


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Dawne linie w GOPie - "bisy" i inne
Napisane: Pt 13.05.2011, 8:11 
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt 27.12.2002, 15:38
Posty: 10682
Jelczu napisał(a):
Dzisiaj przechodziłem ulicą Złotą w Katowicach i przy stadionie GKSu zauważyłem zatoki przystankowe. Głupie pytanie, czy kiedyś tam leciała, albo miała lecieć 110? Czy to jedne z fantazyjnych zatok - planów jak wzdłuż DTŚ?


To jest fantazja projektanta ulicy, nic tam nigdy nie jeździło ani nie miało jeździć.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Dawne linie w GOPie - "bisy" i inne
Napisane: So 14.05.2011, 18:39 

Dołączył(a): Pn 4.10.2004, 21:45
Posty: 1453
Strzyż napisał(a):
Co do 885: Memphis kiedyś podawał, że linia jeździła od wiosny 1995, ja natomiast pamiętam, że na Roweckiego zawitała po raz pierwszy wiosną 1996, czego jestem pewny na 100% - prawdopodobnie początkowo jeździła z pominięciem Pogoni.

Początkowo jeździła prosto jak strzała: Katowice dworzec - novotel - Psary skrzyż. - lotnisko. Trasa przez Pogoń to była dla niej ostatnia deska ratunku. A cóż to miało nie być przy uruchamianiu...

Niemniej, jeszcze za czasów wersji pierwotnej, jeden z pracowników marketingu KZK wpadł na pomysł, by wykorzystywać ją do wycieczek szkolnych na lotnisko. I wdrożył go w życie, poczynając od szkoły, w której pracowała jego żona. Koszt takiego "wynajmu" równał się legalnemu biletowi tam i z powrotem. Tylko że to kierowcy nie pasowało, nawet się odgrażał na taki planowany sposób wykorzystania autobusu liniowego.
Nie wiem, być może to ten sam kierowca, który potem zginął w wypadku koło szpitala górniczego - to na marginesie. Tak czy siak pomysł zarzucono.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Dawne linie w GOPie - "bisy" i inne
Napisane: Pn 16.05.2011, 19:47 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 14.01.2004, 23:55
Posty: 366
Lokalizacja:
SO
Vanessa00 napisał(a):
kierowca, który potem zginął w wypadku koło szpitala górniczego


To na 885 był jakiś poważny wypadek? Jeśli tak możesz rozwinąć temat?

_________________
M11


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Dawne linie w GOPie - "bisy" i inne
Napisane: Wt 17.05.2011, 11:32 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 27.04.2006, 19:07
Posty: 1433
Lokalizacja:
Sosnowiec
Vanessa00 napisał(a):
Strzyż napisał(a):
Co do 885: Memphis kiedyś podawał, że linia jeździła od wiosny 1995, ja natomiast pamiętam, że na Roweckiego zawitała po raz pierwszy wiosną 1996, czego jestem pewny na 100% - prawdopodobnie początkowo jeździła z pominięciem Pogoni.

Początkowo jeździła prosto jak strzała: Katowice dworzec - novotel - Psary skrzyż. - lotnisko. Trasa przez Pogoń to była dla niej ostatnia deska ratunku. A cóż to miało nie być przy uruchamianiu...


No ba, toć wiosną 1996 hulał na tej linii piękny, zadbany autobus turystyczny :)

_________________
27 Sosnowiec Kazimierz Pętla - Sosnowiec Będzińska
Antyskandal87 Anty#0711adas - STOP dzieciom Neostrady


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 637 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 ... 32  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  

© WPK − Forum oparte na silniku phpBB z wykorzystaniem tłumaczenia phpBB3.PLPolityka prywatności