Teraz jest Pt 26.04.2019, 1:47

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Post Tytuł: FAQ - Najczęściej zadawane pytania
Napisane: So 11.12.2004, 21:53 
Administrator

Dołączył(a): Nd 5.01.2003, 14:15
Posty: 7573
Cytuj:
Co to jest BAHN?

Poniżej bardzo dobry opis zamieszczony w jednym z wątków. Autorem jest użytkownik Ludw_K.
Jest to program umożliwiający stworzenie symulacji dowolnego układu komunikacyjnego obejmującego wszelkie środki komunikacji zbiorowej za wyjątkiem samolotów. Rysuje się mapkę na której są drogi, tory i szlaki wodne. Na tych trasach tworzy się linie ( relacje przewozowe ) przez wpisywanie numerów linii na zwrotnicach ( gdzie mogą być dwa lub trzy kierunki do wyboru ). Na końcu każdej z nich ( chociaż można i po drodze ) umieszcza się tzw. punkty czasowe, w których należy wpisać czas odjazdu pojazdów jednej lub kilku linii. Oczywiste, że na trasie umieszcza się przystanki na których zatrzymują się pojazdy obsługujące trasy wybranego rodzaju ( lokalne, pospieszne, towarowe i inne ). Pojazdy muszą wyjechać z zajezdni. Z menu można wybrać jeden z bardzo licznych typów pojazdu któremu trzeba przypisać wiele parametrów ( przede wszystkim nr linii i nr pociągu, rodzaj trakcji ( droga, tor, woda ), prędkość, czas wyjazdu i zjazdu do zajezdni i inne.
W ten sposób powstaje wirtualna mapa na której możemy obserwować ruch w całym układzie komunikacyjnym przedstawiający odwzorowanie jakiegoś systemu rzeczywistego ( miasta lub większego regionu ) lub też ruch taki jaki tworzącemu symulację w danym rejonie najbardziej by odpowiadał ( w tym celu oprócz mapki trzeba jeszcze ułożyć rozkłady jazdy wszystkich linii korzystając z jakiegoś specjalistycznego programu lub Excela albo też dużej ilości papieru ). Można również stworzyć sobie miasto lub region całkowicie z własnej wyobraźni. Tę wirtualną mapkę można dla lepszego efektu wizualnego uzupełnić elementami scenerii takimi jak domy, zakłady przemysłowe ( nawet z dymiącymi kominami ), elementy przyrody ( w tym nieruszające sie drzewa i krzaki oraz poruszające się w nieznacznym zakresie zwierzątka ). Zarówno elementy scenerii ( ale tylko nieruchome ) jak i pojazdy można także robić sobie samemu za pomocą specjalnego programu. Wszystkie drogi ( także tory i szlaki wodne ) mogą przebiegać jedynie po liniach pionowych, poziomych i pod kątem 45 stopni wzgledem nich, co sprawia pewne trudności w dokładnym odwzorowaniu rzeczywistości. Nie są to trudności nie do pokonania, trzeba tylko pogodzić się z tym iż nie będzie to mapka zbyt dokładna i że wystepować mogą pewne rozchwiania proporcji odległości.
Może ten opis zachęci Cię ( jak również innych, którzy jeszcze tego nie zrobili ) to zajrzenia pod wcześniej podany adres i sciągnięcia działającej trzy miesiące wersji demonstracyjnej BAHN celem blizszego zapoznania się z nim. Nie potrzeba tworzyć własnej symulacji, dostępna jest ogromna ilość gotowych, tak rzeczywistych jak i fikcyjnych. BAHN to doskonała zabawa dla każdego kto interesuje się komunikacją zbiorową, zwłaszcza w zakresie układów liniii i rozkładów jazdy, dobrze ćwiczy umysł i rozwija wyobraźnię i ma tylko jedną wadę - zajmuje bardzo dużo czasu wpływając przy tym niekorzystnie na wzrok, kości i mięśnie.

Dalsze informacje pod adresem http://inlog.pl/bahn/ .

Cytuj:
Czy istnieje polska wersja programu?

Oczywiście! Więcej informacji na podstronie BAHN po polsku.

Cytuj:
Przy każdym uruchomieniu pokazuje mi się błąd 520, że okres próbny się skonczył. A ja właśnie zainstalowałem nową wersję programu.

Program liczy rzeczywisty czas użytkowania, nie zeruje się za każdym razem. Maksymalne ograniczenie czasu działania wersji testowych dotyczy zarejestrowanych użytkowników. Shareware może zakończyć się wcześniej.

Cytuj:
Czy jest możliwość odzyskania kodu rejestracyjnego po raz drugi?

Należy napisać w tej sprawie do Autora programu.

Cytuj:
Przy uruchamianiu BAHN wyskakuje ramka o treści: Wiadomość #760 Plik *. LNG brakujący tekst 1060. Co trzeba zrobić, aby ta wiadomość nie wyskakiwała?

Sprawdzić czy korzysta się z najnowszej dostępnej wersji pliku .lng zawierającego teksty dialogowe programu.

Cytuj:
Czy jest plik pomocy po polsku?

Niestety cały czas w fazie przygotowań. Po zadaniu sensownego pytania liczyć można na konkretną odpowiedź na tym forum.

Cytuj:
Czy BAHN działa pod innymi platformami (np. Linux)?

Powinien działać tak jak każdy inny program pod windowsowym emulatorem, np. wine.

Cytuj:
Jak dodawać na stronę swoje symulacje?

Należy przesłać je na adres autora strony zwykłym e-mailem.

Cytuj:
Jak wypuścić pierwsze tramwaje na trasę?

Zbuduj zajezdnię i podłącz ją do sieci. Kliknij dwukrotnie zajezdnię, wpisz dowolną nazwę oraz ustaw odpowiedni kierunek wyjazdu. Następnie kliknij menu Pociągi -> Zainstaluj zestaw.... Tutaj wybierz interesujące cię pojazdy, po czym zamknij okno. Teraz kliknij Pociągi -> Nowy pociąg; w oknie Stwórz nowy pociąg wybierz Skład pociągu. Tutaj zestawia się pociąg, można także zainstalować więcej zestawów pojazdów. Po skończeniu zestawiania pociągu wybierz OK. W oknie Stwórz nowy pociąg, do którego właśnie powróciłeś, wpisz trasę, numer pociągu, oraz zajezdni (czyli tej, którą wcześniej utworzyłeś). Możesz również podać czasy wyjazdu/zjazdu; jeśli zostawisz puste, to pociąg będzie kursował bez przerwy i nigdy nie wróci do zajezdni, chyba że użyjesz polecenia Zjazd do zajezdni. (Warto zauważyć, że jeśli podasz czasu wyjazdów i zjazdów, to pociąg musi mieć możliwość powrotu do zajezdni. W przypadku zwrotnic z wyborem według trasy należy również podać, w którym kierunku ma jechać pociąg, aby dotrzeć do danej zajezdni.) Teraz kliknij OK, wyjedź teraz. Pojawi się wiadomość nr 66 (brak zdefiniowanej trasy). Kliknij Tak. To by było wszystko. Jeśli chcesz więcej, to trochę poeksperymentuj. Aha, jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś, to ściągnij polską wersję językową dla BAHN.

Cytuj:
Jak dodać pliki Widoku 2 (Zoom2) do programu?

Skopiować je do podkatalogu /zoom2.

Cytuj:
Czy można tworzyć Widoki 2 (Zoom2) dla swoich modeli pojazdów?

Tak, skorzystaj z menu Pociągi -> Lista pojazdów... -> Edytuj grafikę powiększenia 2.

Cytuj:
Zainstalowałem poprawkę pochodzącą z automatycznej aktualizacji Windows i gdy próbuję uruchomić teraz BAHN albo inne programy jak NFZ Editor, wyskakuje mi komunikat o błędzie: „Nieprawidłowa relokacja biblioteki DLL systemu”.

Rozwiązaniem tego problemu jest Aktualizacja dla systemu Windows XP (KB935448).

Cytuj:
Poszukuję pojazdu X.

Poszukiwania zacznij od działu Download : Zestawy pojazdów *.fgs na stronie. Jeżeli tam nie znajdziesz, zapytaj w temacie Poszukuję pojazdów.... I nie zakładaj nowego!

Cytuj:
Dlaczego nikt nie chce udzielić mi odpowiedzi?

Prawdopodobnie zamieszczono niepotrzebnie nowy temat, tytułując go "Problem", "Mam prośbę", "Dlaczego ?!" lub "Pilne!!!". Tego typu posty naruszają Zasady korzystania z forum i mogą być przez moderatorów usunięte bez ostrzeżenia.

Cytuj:
CAREDI jest niezłe do tworzenia własnych pojazdów, ale mi nie wystarcza. W czym edytować pojazdy zapisywane w formacie FZZ oraz NFZ?

Bardziej rozbudowane opcje edycji widoków pojazdów dla BAHN oferuje NFZ Editor autorstwa Aleksandra Konowa. Więcej informacji na stronie programu.

Cytuj:
Do czego służy punkt rejestrowania w BAHN i jak go używać?

Za pomocą punktu rejestrowania (symbol czerwonej tarczy z wykresem) odnotowywać można szczegółowo pojazdy, które pojawiły się w danym miejscu symulacji.
Ustawiasz na torowisku taki punkt (Ctrl+P lub polecenie z menu Edycja). Wybierasz w oknie dialogowym, jakie zdarzenia (oraz dla jakich kierunków jazdy) mają być rejestrowane. W menu Opcje -> Pliki rejestru/protokołu... można dodatkowo określić np. ścieżkę zapisu plików generowanych przy rejestrowaniu. Teraz naciskasz klawisz F11 - na pasku górnego okna wyświetli się nazwa pliku rejestru - i zaczyna się rejestrowanie zdarzeń. Aby je zakończyć, ponownie naciśnij F11.

Zarejestrowane dane zapisywane są w postaci zwykłego pliku tekstowego. Można je odczytywać np. w Notatniku lub zaimportować do arkusza kalkulacyjnego.
Powyżej wykorzystano opis autorstwa Rafała.

Cytuj:
Posiadam BAHN w wersji X (lub Beta). Chcę dokonać "legalizacji", ale nie bardzo wiem, jak to załatwić formalnie lub poszukuję numeru konta, na jaki przelać opłatę rejestracyjną dla polskich użytkowników programu.

Edycje testowe (Beta) udostępniane są dla zapoznania się z nowymi możliwościami oraz wyszukania ewentualnych błędów przez społeczność użytkowników programu. Dlatego też rejestracja możliwa jest tylko dla finalnych (w założeniu: stabilnych) wersji programu.

Informacje o rejestracji BAHN dla polskich użytkowników programu znajdują się na podstronie Rejestracja programu, w przypadku dalszych pytań można również wysłać e-mail na adres autora strony.

Cytuj:
Jak zainstalować pliki z pojazdami w formatach UFG, UZZ lub grafiką UZG?

Wykorzystano odpowiedź Pawla_d.
1) Pliki te umieścić w katalogu, w którym masz pliki symulacji. Jeżeli nie masz, warto katalog utworzyć dla porządku.
2) Po uruchomieniu BAHN z menu wybierasz Plik -> Symbole graficzne użytkownika -> Pojazdy... (lub Sceneria...) i tam zapamiętujesz te pliki, zwracając uwagę na właściwy katalog.
Pojazdy będą dostępne z menu Pociągi -> Zainstaluj zestaw... -> Pojazdy użytkownika, zaś elementy scenerii w symbolach graficznych użytkownika w górnym pasku menu (skrót klawiaturowy U).


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron

© WPK − Forum oparte na silniku phpBB z wykorzystaniem tłumaczenia phpBB3.PLPolityka prywatności