Teraz jest Cz 28.03.2024, 21:28

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Post Tytuł: Zależności nowe osiedla - sieć komunikacyjna
Napisane: Pn 1.12.2014, 20:14 

Dołączył(a): Pn 1.12.2014, 20:01
Posty: 1
Witam! Otóż interesuje mnie pewne zagadnienie. Zależność między budową nowych osiedli mieszkaniowych a rozkładem linii komunikacyjnych. Co od czego zależy - czy deweloperzy kierują się bliskością przystanków autobusowych, kolejowych, czy raczej zarządzający rozkładem starają się, aby nowo powstałe osiedla miały w zasięgu komunikację? Jak to jest w praktyce? I które osiedla, dzielnice mają najlepiej skomunikowaną sieć?


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Zależności nowe osiedla - sieć komunikacyjna
Napisane: Pn 1.12.2014, 22:35 

Dołączył(a): Pn 4.10.2004, 21:45
Posty: 1453
Obecnie deweoloperzy - jeśli w ogóle - reklamują dostępność komunikacyjną nowych osiedli rozumianą jako bliskość drogi krajowej albo odległość od centrum (blisko - dobrze, bo blisko; daleko - dobrze, bo daleko - taki majstersztyk).
Inaczej w okolicach Warszawy, gdzie w reklamach nowych osiedli potrafi pojawić się nazwa najbliższego przystanku kolejowego (WKD), chociaż na etapie zakupu gruntu nie sądzę, by kierowali się tym kryterium.
W śląskim klient nowego M w bloku jest tożsamy z rasowym samochodziarzem.
Zarządzający rozkładem nawet jakby wiedzieli, że coś gdzieś warto uruchomić, i tak zasłonią się tzw. gminą.
Efekty są takie, że blokowisko Górki Małobądzkie dostało nowy minibus, dla nikogo, podczas gdy ca 90% mieszkańców potrzebuje szybkiego dojazdu do Katowic (vel 817 bis). W efekcie 100% z nich korzysta z samochodów.
Flagowe Bażantowo - czy ktoś tam leci na 688 z przesiadką na T? Kolejny 1000 samochodów więcej na drogach - dopóki ci ludzie mieszkali w jakichś tam zwyczajnych lokalizacjach jest szansa, że jeszcze potrafili skorzystać z km.
Dziełem przypadku może zdarzyć się, że nowe blokowisko powstanie w pobliżu sensownego przystanku. Ale na myśl przychodzą mi tu jedynie plomby na Tysiąclecia. Ci raczej na tramwaj jeszcze pójdą. Lecz już inna lokalizacja kilka kilometrów dalej, gdzieś za mediamarktem na granicy Chorzowa i Bytomia, nie sądzę żeby skłoniła codziennie dojeżdżających do odstawienia samochodów.
Żeby nie było, to za komuny wcale nie było lepiej. Najpierw powstawały bloki-sypialnie, potem zastanawiano się, co by im tu uruchomić. A i tak to nowe uruchomienie już na starcie nie zdawało egzaminu. Przykład Łęknice. Dostały jeden autobus przegubowy dla potrzebujących z jednego bloku, a co z mieszkańcami pozostałych bloków? Musieli dreptać na Gołonóg.
Z innych starych lokalizacji w pobliżu - Ksawera. Lokalizacja idealna, przystanek kolejowy pod oknem. I co z tego, jak raptem 2 poranne pociągi do Katowic potrafią jako tako zapełnić peron, po kilkanaście osób, resztę dnia zionie pustką.
Wracając do punktu wyjścia, pod Siewierzem powstaje nowe mini-blokowisko. Nawet nie będzie miało włączenia na wschodni pas krajówki, a co dopiero przejścia przez jezdnię pod potrzeby przystanku. Chociaż dojazd z tego miejsca autobusami do Katowic byłby bardzo atrakcyjny cenowo (bilet okresowy w stosunku do samego paliwa) i nie najgorzej czasowo. Ale czy ktoś z osiedleńców w ogóle chciałby z tego korzystać?
Podsumowując, zależność jest tylko taka, że jak kupujesz M, tzn. masz samochód i z niego korzystasz, nie oglądasz się na km.

Pojęcie najlepiej skomunikowanej sieci trzeba dodefiniować, co pod tym rozumieć. Moim subiektywnym zdaniem swojego czasu najlepiej skomunikowaną sieć miały dzielnice i osiedla Piekar Śląskich. Podstawowe linie jeździły w takcie, jak na realia GOP często, występowała pomiędzy nimi koordynacja.
Zaś za jedno z bardziej dogodnych miejsc dla zamieszkania pod kątem km uważam np. osiedle Bulwary Rawy / BMC w Katowicach.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Zależności nowe osiedla - sieć komunikacyjna
Napisane: Pn 1.12.2014, 22:39 

Dołączył(a): Cz 5.01.2006, 21:18
Posty: 4066
Lokalizacja:
Sosnowiec
dara napisał(a):
Witam! Otóż interesuje mnie pewne zagadnienie. Zależność między budową nowych osiedli mieszkaniowych a rozkładem linii komunikacyjnych. Co od czego zależy - czy deweloperzy kierują się bliskością przystanków autobusowych, kolejowych, czy raczej zarządzający rozkładem starają się, aby nowo powstałe osiedla miały w zasięgu komunikację? Jak to jest w praktyce? I które osiedla, dzielnice mają najlepiej skomunikowaną sieć?


Przeczytałem twoje pytanie i zalatuje mi jakąś dziwną nowomową. Ale nieważne... W jakim celu pytasz i na jakim poziomie oczekujesz odpowiedzi? W czym nasze odpowiedzi mają pomóc? A właśnie - na ile jesteś obeznana z terminologią? Bo co to jest takiego "rozkład linii komunikacyjnych" i "skomunikowana sieć"?


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Zależności nowe osiedla - sieć komunikacyjna
Napisane: Wt 2.12.2014, 17:17 

Dołączył(a): Pn 4.10.2004, 21:45
Posty: 1453
Z dojazdami nie ma problemu, natomiast przy okazji interesuje mnie, co takiego fajnego widzisz w tych budynkach na nowym osiedlu, że nazywasz je dobrym mieszkaniem?
Ostatnio w przejeżdżającym obok autobusie, linii nr 657, pasażerowie dosadnie komentowali to przedsięwzięcie w zgoła odwrotny sposób. Coś tu więc wyraźnie nie gra.
Sam zobacz liczne artykuły prasowe (sponsorowane?) z udziałem developera - dobry produkt nie potrzebuje reklamy, a ten dwoi się i troi by przypomnieć o swoim istnieniu i swoich inwestycjach, stwarzając wrażenie, że nie stać go na profesjonalną reklamę. Czy w tym przypadku można oczekiwać solidnej nieruchomości?
Poza tym nie podajesz, w którym dokładnie miejscu będziesz pracował, wtedy na pewno lepiej pomożemy zaplanować twoje pierwsze kroki komunikacyjne w nowym mieście. Piszesz, że będziesz musiał codziennie dojeżdżać do centrum, ale centrum czego? centrum Piotrowic?


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Zależności nowe osiedla - sieć komunikacyjna
Napisane: Wt 2.12.2014, 17:34 

Dołączył(a): Cz 5.07.2007, 21:07
Posty: 5585
Lokalizacja:
Piekary Śląskie
On w tym nic nie widzi, bo to jest zwyczajny reklamowy spam, którego na forach ostatnimi czasy pełno.

_________________
"Gdy debil nie wie, że jest debilem to ma przewalone.." G. Tabor :D


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Zależności nowe osiedla - sieć komunikacyjna
Napisane: Śr 3.12.2014, 12:20 
- Moderator -
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt 6.06.2008, 18:55
Posty: 2318
Lokalizacja:
Katowice
search.php?author_id=2033&sr=posts

Ja pier.. że komuś na naszym wesoły forumku chce się promować osiedle..


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Zależności nowe osiedla - sieć komunikacyjna
Napisane: Śr 3.12.2014, 16:31 

Dołączył(a): Cz 5.01.2006, 21:18
Posty: 4066
Lokalizacja:
Sosnowiec
Jelczu napisał(a):
http://forum.wpk.katowice.pl/search.php?author_id=2033&sr=posts

Ja pier.. że komuś na naszym wesoły forumku chce się promować osiedle..


Mam wrażenie, że te posty - pseudoodpowiedzi pisze po prostu jakiś inteligentny bot.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  

© WPK − Forum oparte na silniku phpBB z wykorzystaniem tłumaczenia phpBB3.PLPolityka prywatności