Teraz jest Cz 28.03.2024, 9:41

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Post Tytuł: Linie cmentarne
Napisane: Cz 7.11.2019, 14:51 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 27.04.2006, 19:07
Posty: 1433
Lokalizacja:
Sosnowiec
Takie refleksje po 1 listopada.

Linie cmentarne - jak to wygląda w innych częściach GOPu? W Sosnowcu C-6 w sporej mierze woziła powietrze. Generalnie sama koncepcja takiej linii wydaje mi się średnio przemyślana - mało osób ma bliskich spoczywających na cmentarzach rozrzuconych po całym mieście. Bardziej widziałbym tu linie łączące dany cmentarz z "podlegającymi" mu dzielnicami (np. Będzin Cmentarz Komunalny - Malobądzka - S-c Będzińska - Sucha - Gospodarcza - Roweckiego - Orla - Będzińska - Będzin Małobądzka - Cmentarz Komunalny) - 40 i 807 jeździły mocno nabite.

Co o takiej koncepcji myślą inni forumowicze?

_________________
27 Sosnowiec Kazimierz Pętla - Sosnowiec Będzińska
Antyskandal87 Anty#0711adas - STOP dzieciom Neostrady


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Linie cmentarne
Napisane: Cz 7.11.2019, 21:59 

Dołączył(a): Pn 21.12.2009, 18:43
Posty: 2024
C-6 jeździło puste, a T-27 przepełnione, a trasa w 75 % się pokrywa.

W Zagłębiu trzeba by było to rozbić i stworzyć coś nowego, co miało by sens, np. w Sosnowcu połączyć Rudną przez Pogoń, Zagórze, Dańdówkę do Niwki.
Mieszkańcy narzekali najbardziej o dojazd na cmentarz na Środuli, komunikacja bezpłatna a 188 jeździł z do 14 co godzinę a później 4 kursy co 2 godziny.

W Dąbrowie Górniczej było wzmocnienie kursami 175. Łącznie kursowało 7 planów, 3xBN + 4xCN z czego tabor CN na skróconej trasie Osiedle Mydlice - Ząbkowice Osiedle Młodych Hutników. Frekwencja na tej linii była również mała, a większa część pasażerów była zdziwiona czemu nie jedzie dalej skoro to 175 ( mowa o Ujejscu i Trzebiesławicach).

Czeladź ze swoją linią mogła by zostać, tyle że zamiast taboru CN wystarczy BN.

Na następny rok można to lepiej dopasować np:
C-6
Zagórze Zajezdnia - Zagórze Paderewskiego - Zagórze Pekin - Zagórze Mec - Środula Cmentarz - Środula Osiedle - Sosnowiec Dworzec PKP - Rondo Ludwik - Dańdówka Skrzyżowanie - Niwka Kościół

C-11
Czeladź Wojkowicka Pętla – Szpitalna – Tuwima – Grodziecka – Kombatantów – 1 Maja – Katowicka – Nowopogońska – Francuska – Kościuszki – Sikorskiego – Borowa – Reymonta – Nowopogońska – Rudna Hallera - Pogoń Grota Roweckiego - Pogoń Kościół - Będzin Cmentarz Komunalny - Będzin Stadion - Będzin Kościuszki

C-17 (zamiast dodatkowych wozów 175
Osiedle Mydlice Pętla - Dąbrowa Górnicza Centrum - Reden Aleja Majakowskiego - Gołonóg Osiedle - Gołonóg Osiedle Kasprzaka - Strzemieszyce Cmentarz ( trasą 933 ) - Strzemieszyce Stacyjna


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Linie cmentarne
Napisane: Pt 8.11.2019, 0:48 

Dołączył(a): Śr 3.09.2003, 23:38
Posty: 2165
Lokalizacja:
Katowice
Ja mam w tym temacie w ogóle trochę inne refleksje. Od kilku już lat w okresie Wszystkich Świętych korzystam głównie z komunikacji publicznej, jedynie przed (ale raczej z ok. tygodniowym wyprzedzeniem) gdy jadę na cmentarz robić gruntowny porządek korzystam z samochodu, albowiem wiozę ze sobą trochę sprzętu o dość znacznych gabarytach i na ogół nie jadę sam, lecz jeszcze z kimś z rodziny. Obserwując zapełnienia pojazdów KM nabieram wątpliwości co do organizacji tej komunikacji w tym okresie. Wygląda to tak iż widzę wiele autobusów tzw. linii cmentarnych dość pustych, gdy tymczasem sam jadę w tłoku nie raz takim z jakim ostatni raz miałem do czynienia w czasach gdy dojeżdżałem do szkoły a było to w latach 1962 - 1967. Tak, wiem troszkę przesadzam, bo i teraz w godzinach szczytu czasem trzeba jechać w takim tłoku np. z centrum Katowic do Ligoty, gdy się wsiądzie do "przewodnika stada" złożonego np z trzech 12 i po jednym 37, 46 i 154. Wracając do komunikacji "cmentarnej" powody są co najmniej dwa i warto byłoby wyciągnąć z tego wnioski. Po pierwsze - znacząca część jadących komunikacją zbiorową na cmentarze, to ludzie starsi, którzy dokładnie znają te linie z których często korzystają od wielu lat i nie specjalnie potrafią poszukiwać "nowości" nawet na przystankowych tabliczkach, a tym bardziej w Internecie. W pewnym stopniu dotyczy to też i młodszych. Drugi powód - przez który dla mnie linie Cxx są bezużyteczne, jest taki iż wiele osób, podobnie jak ja, odwiedza groby w innym mieście, a te dodatkowe linie obsługują głównie komunikację w obrębie jednego miasta. Wnioski jakie mnie się nasuwają są (jak to często bywa) sprzeczne z polityką komunikacyjną Metropolii. Uważam iż lepiej byłoby, gdyby zamiast tych Cxx w dniu 1 listopada (także przed i po, jeśli są to dni wolne od pracy), na wszystkich liniach przejeżdżających koło cmentarzy, ale także na niektórych znaczących łączących poszczególne miasta oraz najbardziej odległe osady, komunikacja kursowała tak jak w dni robocze, nie od samego świtu, ale od ok. godz 9 rano. Być może są cmentarze przy których nie ma stałych linii kursujących z częstotliwością potrzebną w tym okresie, wówczas tam potrzebne byłyby wzmocnienia, tak jak to ma miejsce w odniesieniu do tramwaju 38.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Linie cmentarne
Napisane: Pt 8.11.2019, 7:40 

Dołączył(a): Pn 15.01.2007, 16:22
Posty: 694
Lokalizacja:
Katowitz
Tam za Brynicą to linie cmentarne powinny jeździć do Jędrzejów Włoszczowa Pinczów Kazimierza Wlk.itp. A tu na lokalu to co najwyżej sąsiadka leży albo kolega z pracy stąd mniejsze napełnienia.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Linie cmentarne
Napisane: Pt 8.11.2019, 14:01 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 8.01.2004, 9:44
Posty: 4400
Lokalizacja:
Ligota
Ja korzystam tylko z C8 i tylko ją obserwuję. Podjechałem na katowicki tzw. "dworzec" i udałem się w podróż na szopienicki cmentarz. Ale tak się zdarzyło, że gdy wracałem z cmentarza, autobus uciekł mi "sprzed nosa", a że nie miałem ochoty czekać pół godziny na następny, poszedłem na tramwaj, jakieś 300 m dalej od przystanku autobusowego. I pod "dworcem" napotkałem autobus, który planowo jechał pół godziny wcześniej, niż ten, który mi uciekł. Byłem więc sporo do przodu. Można z tego wyciągnąć wnioski, że linia C8, mimo ostatnio bardzo dobrej frekwencji, nie jest zorganizowana optymalnie - czy to pod kątem trasy, czy częstotliwości.
A tak swoją drogą uważam, że we Wszystkich Świętych linia 913 powinna mieć zmienioną trasę - krańcówkę powinno się przenieść w okolice cmentarza w Starych Panewnikach, miejsce by się znalazło.

_________________
Para todo mal, mezcal, y para todo bien también


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Linie cmentarne
Napisane: Cz 14.11.2019, 23:10 

Dołączył(a): Nd 21.09.2003, 23:56
Posty: 809
Lokalizacja:
Sosnowiec
pat napisał(a):
Tam za Brynicą to linie cmentarne powinny jeździć do Jędrzejów Włoszczowa Pinczów Kazimierza Wlk.itp. A tu na lokalu to co najwyżej sąsiadka leży albo kolega z pracy stąd mniejsze napełnienia.

Sosnowiec osiągnął 100 tysięcy mieszkańców ok. roku 1911-1912, kilkanaście lat przed Katowicami (połowa lat 20-tych) i do wybuchu II wojny oba miasta miały bardzo zbliżoną populację ok. 130-140 tysięcy mieszkańców. Zapewniam Cię, że nie powstał za Gierka i poza ludnością napływową (która na Śląsk też przecież napłynęła), to nas, Zagłębiaków osiedlonych tu od pokoleń, też trochę jest. Jak się poczułeś lepiej dzięki tej uszczypliwości, to na zdrowie, niech Ci będzie ;)
W czasie, kiedy powstało C6, ulica Orląt Lwowskich na Niwce była remontowana i nieprzejezdna. Dzisiaj autobus ten powinien jechać do przystanku Modrzejów Rynek (tam może zawrócić na rondzie) z 2 powodów: jest zatoczka przystankowa, gdzie może odbyć tę minutę-dwie postoju, i mógłby obsłużyć stałe stanowiska przystanku Niwka Kościół (te dodatkowe przy cmentarzu też zostawić). Teraz wiele osób wychodzących z cmentarza idzie albo na tramwaj, albo właśnie na stały przystanek, bo znają linie które tam się zatrzymują. Tutaj C6 traci wielu pasażerów. Może w Sosnowcu też powinien jechać od dworca jak 26, przez Roweckiego (duży cmentarz), Gospodarczą, Suchą i dalej Będzińską do Będzina. Nie wiem tylko, jak tabor C radzi sobie ze skrętem Będzińska – Sucha. A tak w ogóle to powinien to być tramwaj z Mysłowic do Będzina/Dąbrowy, tylko u nas 2 linie co 20 minut każda, na jednotorówce nie przejdą.
Środula i beznadziejny dojazd na tamten cmentarz to osobny temat.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Linie cmentarne
Napisane: Cz 14.11.2019, 23:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 8.01.2004, 9:44
Posty: 4400
Lokalizacja:
Ligota
Ravel napisał(a):
W czasie, kiedy powstało C6, ulica Orląt Lwowskich na Niwce była remontowana i nieprzejezdna. Dzisiaj autobus ten powinien jechać do przystanku Modrzejów Rynek (tam może zawrócić na rondzie) z 2 powodów: jest zatoczka przystankowa, gdzie może odbyć tę minutę-dwie postoju, i mógłby obsłużyć stałe stanowiska przystanku Niwka Kościół (te dodatkowe przy cmentarzu też zostawić).

Na C8 zeszłoroczne wydłużenie trasy z obydwu stron zaskutkowało wręcz skokowym zwiększeniem się frekwencji. Coś w tym jest, jakby C6 wydłużyć do Modrzejowa, a może nawet Mysłowic, to efekt mógłby być podobny. Wbrew pozorom wielu mieszkańców prawego brzegu Brynicy/Przemszy ma groby swoich bliskich na Niwce.

_________________
Para todo mal, mezcal, y para todo bien también


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Linie cmentarne
Napisane: Pt 15.11.2019, 3:38 

Dołączył(a): Pn 21.12.2009, 18:43
Posty: 2024
Ravel napisał(a):
Może w Sosnowcu też powinien jechać od dworca jak 26, przez Roweckiego (duży cmentarz), Gospodarczą, Suchą i dalej Będzińską do Będzina. Nie wiem tylko, jak tabor C radzi sobie ze skrętem Będzińska – Sucha.

Zależy od wozu, Man i Solaris pokonują ten skręt bez problemu, z Volvo i Mercedesem to zależy od umiejętności kierowcy. Poza tym jeszcze za czasów KZK GOP na wniosek PKM Sosnowiec trasa dla linii 150 została wydłużona i po obsłużeniu Pogoń Akademiki autobusy jeżdżą prosto do ronda przy kościele i tam zawracają by pokonać ten skręt od lewej a nie prawej strony


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Linie cmentarne
Napisane: Pt 15.11.2019, 18:24 

Dołączył(a): Nd 10.11.2013, 14:44
Posty: 902
Jak osobówka na Suchej źle się ustawi na światłach to i solówką będzie problem tam wjechać ;)


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Linie cmentarne
Napisane: Pt 15.11.2019, 19:53 

Dołączył(a): Nd 21.09.2003, 23:56
Posty: 809
Lokalizacja:
Sosnowiec
Egon napisał(a):
Coś w tym jest, jakby C6 wydłużyć do Modrzejowa, a może nawet Mysłowic, to efekt mógłby być podobny. Wbrew pozorom wielu mieszkańców prawego brzegu Brynicy/Przemszy ma groby swoich bliskich na Niwce.

Gdyby Mysłowice wyraziły zainteresowanie, to spokojnie mógłby jechać przez Mikołowską (cmentarz), a może nawet i Stadionową do Brzęczkowic (cmentarz i duże osiedle).
Lukas SC napisał(a):
Zależy od wozu, Man i Solaris pokonują ten skręt bez problemu, z Volvo i Mercedesem to zależy od umiejętności kierowcy. Poza tym jeszcze za czasów KZK GOP na wniosek PKM Sosnowiec trasa dla linii 150 została wydłużona i po obsłużeniu Pogoń Akademiki autobusy jeżdżą prosto do ronda przy kościele i tam zawracają by pokonać ten skręt od lewej a nie prawej strony

No właśnie ten widok 150 zawracającego na rondzie mnie zaskoczył. W sumie na skrzyżowaniu Będzińskiej i Suchej jest miejsce, żeby trochę skorygować skręt i ten problem wyeliminować. Teraz autobus „na pusto” pokonuje całkiem spory odcinek.

Zostając przy Sosnowcu, chociaż już poza cmentarzami: nie zwróciłem uwagi, czy przy budowie skrętu do nowego KFC, powstanie wreszcie stanowisko przystanku „Wspólna” w kierunku Mysłowic? Chyba zbyt piękne by to było ;)


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Linie cmentarne
Napisane: Wt 19.11.2019, 14:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 27.04.2006, 19:07
Posty: 1433
Lokalizacja:
Sosnowiec
Mocno by się przydało choćby dla 160S, bo na razie od dworca leci bezpostojowo 4 km do Ludwika. A Jagiellońska z Ostrogórską dość są już zakorkowane, żeby tam pchać jeszcze jeden autobus.

Kółko na C6 przez Roweckiego i Suchą - zdecydowanie tak. Busiki prywaciarzy hulały zatłoczone.

_________________
27 Sosnowiec Kazimierz Pętla - Sosnowiec Będzińska
Antyskandal87 Anty#0711adas - STOP dzieciom Neostrady


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  

© WPK − Forum oparte na silniku phpBB z wykorzystaniem tłumaczenia phpBB3.PLPolityka prywatności