Teraz jest Wt 16.04.2024, 18:30

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Tytuł: Badania okresowe żelazna K-ce.
Napisane: Pn 21.06.2010, 17:33 

Dołączył(a): Cz 10.12.2009, 19:46
Posty: 38
Witam
Chciałbym żebyście napisali, jakie macie doświadczenia, jeśli chodzi o badania okresowe dla kierowców na Ul. Żelaznej w Katowicach. Opisze mój głownie pracują tam starsze pruty zawsze zmęczeni rzekomo dużą ilością pacjentów można spędzić pół dnia żeby zdrowy 30 latek dostał badania na rok! Czepiają się wszystkiego a badania psycho przyjmuje 4 dziennie to wszystko serwują za ciężką kasę pompowane z przedsiębiorstw. Podsumowując, jeśli ktoś ma pecha spędzi 2dni żeby wrócić za rok. I jeszcze jedno czy pracodawca ma prawo zadać żeby badania pochodziły właśnie z stamtąd a nie z innej poradni?


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Badania okresowe żelazna K-ce.
Napisane: Pn 21.06.2010, 18:22 
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt 27.12.2002, 15:38
Posty: 10682
UżytkownikA napisał(a):
pracodawca ma prawo zadać żeby badania pochodziły właśnie z stamtąd a nie z innej poradni?


Pracodawcy mają umowy z niektórymi ośrodkami zdrowia co powoduje, że pracownik nie musi płacić za badania. Ale (przynajmniej w zakresie zwykłych okresowych badań, nie wiem czy w przypadku kierowców nie jest inaczej) badania można wykonać gdziekolwiek, tylko trzeba zapłacić, a zakład powinien zwrócić ten wydatek.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Pn 21.06.2010, 18:24 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So 12.07.2008, 21:52
Posty: 1245
Lokalizacja:
Chełm Śląski
O ile się orientuję to pracodawca podpisuje umowę na badania okresowe i przeprowadza je określona placówka (znaczy jej stempel musi być w papierach). A okres między badaniami wyznaczają chyba przepisy, a nie lekarze, chyba że masz problemy zdrowotne. :)
A jak nie masz problemów ze zdrowiem to co Ci zależy się przejechać na Żelazną (pewnie jeszcze dzień wolny na to konto masz)?

_________________
Jeżeli ktoś żyje z tego, że zwalcza wroga, jest zainteresowany tym, aby wróg pozostał przy życiu.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Pn 21.06.2010, 18:37 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn 4.10.2004, 22:00
Posty: 13990
Lokalizacja:
Hajduki Wielkie
rustsaltz napisał(a):
A okres między badaniami wyznaczają chyba przepisy, a nie lekarze, chyba że masz problemy zdrowotne. :)

Przepisy dopuszczają w tym wypadku uznaniowość.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Badania okresowe żelazna K-ce.
Napisane: Pn 21.06.2010, 18:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn 4.10.2004, 22:00
Posty: 13990
Lokalizacja:
Hajduki Wielkie
memphis napisał(a):
ośrodkami zdrowia

Ośrodki zdrowia to byly na wsi za PRL:P


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Pn 21.06.2010, 18:55 

Dołączył(a): Cz 10.12.2009, 19:46
Posty: 38
Zgadza się podpisują umowy, dlatego chętnie dają na rok, bo wiadomo dla nich kasa to chyba logiczne. Niestety ten dzień nie jest płatny poświęcam swój wolny czas czas inaczej nie było by tematu! I nie chodzi mi żeby zakład pracy mi zwracał za badania wole zapłacić, bo wiem ze wszystko wyjdzie oki i mieć 5lat spokój zgłasza ze tera wpis jest do prawa jazdy (trzeba wymieniać) Za te 2-3 trzy dni obskoczyłbym Włochy, z czego mam 350-400zł. Jeśli mi np. na żelaznej mam nie zdolny w rejonie zdolny, czemu tego nie uznają? Nie ma na najpotrzebniejsze rzeczy paski klinowe piszczą z prosząc się o wymianie, ale na pompowanie kasy w żelazową jest! Zdolność to zdolność, co za różnica czy jest z przychodni A czy B chyba tylko na zasadzie widz mi się……..?


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Badania okresowe żelazna K-ce.
Napisane: Pn 21.06.2010, 19:27 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 14.01.2010, 18:58
Posty: 2091
Lokalizacja:
Oś. Rechabilitacji Czenstochowska Cmętarz
adam86 napisał(a):
Ośrodki zdrowia to byly na wsi za PRL:P


I na Syberce od czasów KZK GOPu. ;-)


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Pn 21.06.2010, 19:30 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn 4.10.2004, 22:00
Posty: 13990
Lokalizacja:
Hajduki Wielkie
Po pierwsze nie każda przychodnia jest uprawniona do wykonywania badań kierowców. A dwa, orzeczenie w myśl ustawy o transporcie drogowym powinno być wydane na 5 lat, tam wprost pisze, że badanie odbywa się co 5 lat. Dziwne to jest, ale moznaby jakąś skargę w związku z tym napisać:)
A poza tym nie jest tak jak piszesz, że nie przysługuje wynagrodzenie za dzień w którym wykonujesz badania. art229 ustawy Kodeks Pracy:
Cytuj:
§ 3. Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Pn 21.06.2010, 19:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So 12.07.2008, 21:52
Posty: 1245
Lokalizacja:
Chełm Śląski
adam86 napisał(a):
Dziwne to jest, ale moznaby jakąś skargę w związku z tym napisać:)

Żeby się tylko nie okazało, że będziesz niezdolny do pracy :P
BTW rozumiem, że to badania przeprowadza klinika której (ex) szefową jest pani o nazwisku podobnie brzmiącym jak nazwisko pewnego sekretarza ;)

_________________
Jeżeli ktoś żyje z tego, że zwalcza wroga, jest zainteresowany tym, aby wróg pozostał przy życiu.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Pn 21.06.2010, 19:46 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn 4.10.2004, 22:00
Posty: 13990
Lokalizacja:
Hajduki Wielkie
rustsaltz napisał(a):
Żeby się tylko nie okazało, że będziesz niezdolny do pracy :P
BTW rozumiem, że to badania przeprowadza klinika której (ex) szefową jest pani o nazwisku podobnie brzmiącym jak nazwisko pewnego sekretarza ;)

generalnie to cale wydawanie orzeczeń na mniej niż 5 lat jest zwyczajnie niezgodne z ustawą i tyle.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Wt 22.06.2010, 9:05 
- Moderator -

Dołączył(a): Nd 10.04.2005, 13:53
Posty: 1677
Lokalizacja:
Siemianowice Śląskie
rustsaltz napisał(a):
BTW rozumiem, że to badania przeprowadza klinika której (ex) szefową jest pani o nazwisku podobnie brzmiącym jak nazwisko pewnego sekretarza ;)

Nie, to nie pani Adrianna.

_________________
Obrazek


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Wt 22.06.2010, 9:39 
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt 27.12.2002, 15:38
Posty: 10682
Crom napisał(a):
rustsaltz napisał(a):
BTW rozumiem, że to badania przeprowadza klinika której (ex) szefową jest pani o nazwisku podobnie brzmiącym jak nazwisko pewnego sekretarza ;)

Nie, to nie pani Adrianna.


Ona ma na imię Ariadna ;)


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Badania okresowe żelazna K-ce.
Napisane: Wt 22.06.2010, 9:41 

Dołączył(a): Cz 4.02.2010, 10:29
Posty: 180
memphis napisał(a):
UżytkownikA napisał(a):
pracodawca ma prawo zadać żeby badania pochodziły właśnie z stamtąd a nie z innej poradni?


Pracodawcy mają umowy z niektórymi ośrodkami zdrowia co powoduje, że pracownik nie musi płacić za badania. Ale (przynajmniej w zakresie zwykłych okresowych badań, nie wiem czy w przypadku kierowców nie jest inaczej) badania można wykonać gdziekolwiek, tylko trzeba zapłacić, a zakład powinien zwrócić ten wydatek.


Jeżeli pracodawca zapewnił gdzieś bezpłatnie badania, to pracownik wykonując je w innym ośrodku, nie ma prawa do zwrotu. A w kwestii formalnej, badania możesz wykonać gdziekolwiek, w uprawnionym do tego ośrodku, przez lekarza o odpowiedniej specjalizacji, na terytorium RP.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Wt 22.06.2010, 9:47 

Dołączył(a): Cz 4.02.2010, 10:29
Posty: 180
adam86 napisał(a):
rustsaltz napisał(a):
Żeby się tylko nie okazało, że będziesz niezdolny do pracy :P
BTW rozumiem, że to badania przeprowadza klinika której (ex) szefową jest pani o nazwisku podobnie brzmiącym jak nazwisko pewnego sekretarza ;)

generalnie to cale wydawanie orzeczeń na mniej niż 5 lat jest zwyczajnie niezgodne z ustawą i tyle.


Co Ty piszesz? Zapoznaj się z zasadami orzecznictwa i nie wprowadzaj ludzi w błąd. W uzasadnionym przypadku mogę wystawić orzeczenie np. na 30 dni, bo tyle wynosi okres zejścia choroby, nie uniemożliwiającej pracy, lecz potencjalnie niebezpiecznej w jej progresji. I co? Też mam wypisywać na 5 lat?


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Wt 22.06.2010, 14:21 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn 4.10.2004, 22:00
Posty: 13990
Lokalizacja:
Hajduki Wielkie
Drago napisał(a):
Co Ty piszesz? Zapoznaj się z zasadami orzecznictwa i nie wprowadzaj ludzi w błąd. W uzasadnionym przypadku mogę wystawić orzeczenie np. na 30 dni, bo tyle wynosi okres zejścia choroby, nie uniemożliwiającej pracy, lecz potencjalnie niebezpiecznej w jej progresji. I co? Też mam wypisywać na 5 lat?

Przecież pisałem o ustawie o transporcie drogowym, a nie o KP. jest róźnica miedzy badaniem PRACOWNIKA, a badaniem KIEROWCY, bo to drugie jest przeprowadzane na podstawie innego przepisu przecież. Przede wszytskim kierowcy przechodzą inne badania psychotechniczne, niż reszta pracowników i nie ma tam mowy o żadnych chorobach. Orzeczenie takie wydaje się na nie mniej, ani nie więcej niż 5 lat, do ukończenia 60 r.ż., potem okres jest mniejszy o polowę.


Ostatnio edytowano Wt 22.06.2010, 14:27 przez adam86, łącznie edytowano 2 razy

Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Badania okresowe żelazna K-ce.
Napisane: Wt 22.06.2010, 14:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn 4.10.2004, 22:00
Posty: 13990
Lokalizacja:
Hajduki Wielkie
Drago napisał(a):
Jeżeli pracodawca zapewnił gdzieś bezpłatnie badania, to pracownik wykonując je w innym ośrodku, nie ma prawa do zwrotu.

Mógłbyś nam podać podstawę prawną tego?


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Wt 22.06.2010, 14:30 

Dołączył(a): Cz 4.02.2010, 10:29
Posty: 180
Adam, nie podam Ci podstawy prawnej tego. Specjalizuję się w zupełnie innej dziedzinie niż prawo. Wiem tylko z doświadczenia, że chodzi o cenę pojedynczego świadczenia w stosunku do świadczeń "w pakiecie", co wydaje się być dość logiczne. To jest moja wiedza praktyczna. Oczywiście, jeżeli się mylę i ktoś zna konkretne przepisy w tym kierunku, chętnie się z nimi zapoznam.

Niezależnie jakie prawo przytaczasz, niezależnie jaki zawód, lekarze są ograniczani górną granicą ważności badania, nigdy dolną. Oczywiście, bez podstaw nie można wystawić miesięcznego zaświadczenia osobie zupełnie zdrowej.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Wt 22.06.2010, 14:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn 4.10.2004, 22:00
Posty: 13990
Lokalizacja:
Hajduki Wielkie
Drago napisał(a):
Adam, nie podam Ci podstawy prawnej tego. Specjalizuję się w zupełnie innej dziedzinie niż prawo. Wiem tylko z doświadczenia, że chodzi o cenę pojedynczego świadczenia w stosunku do świadczeń "w pakiecie", co wydaje się być dość logiczne.

To jest oczywiste, tylko, że nigdzie w KP nie mogę znaleźć nic na temat odpłatności przez pracownika.
Cytuj:
Niezależnie jakie prawo przytaczasz, niezależnie jaki zawód, lekarze są ograniczani górną granicą ważności badania, nigdy dolną. Oczywiście, bez podstaw nie można wystawić miesięcznego zaświadczenia osobie zupełnie zdrowej.

Jeszcze raz, ustawa o transporcie drogowym art39j, punkt 4 podpunkt 1
wskazuje, że badania są wykonywane do czasu ukończenia przez kierowcę 60 lat – co 5 lat. I nie pisze że co najmniej co 5 lat, tylko co 5 lat, a więc nie mniej ani więcej.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Wt 22.06.2010, 16:00 

Dołączył(a): Cz 4.02.2010, 10:29
Posty: 180
adam86 napisał(a):
Jeszcze raz, ustawa o transporcie drogowym art39j, punkt 4 podpunkt 1
wskazuje, że badania są wykonywane do czasu ukończenia przez kierowcę 60 lat – co 5 lat. I nie pisze że co najmniej co 5 lat, tylko co 5 lat, a więc nie mniej ani więcej.


Nie kwestionuję tego zapisu. Co 5 lat przeprowadzane są obowiązkowo u wszystkich. Jeżeli tylko stwierdzone są odchylenia, schorzenia nie dyskwalifikujące kierowcy w pracy, to mogą być przeprowadzone częściej. W tych papierach jest taka piękna rubryka: Termin następnego badania:................


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Wt 22.06.2010, 16:36 

Dołączył(a): Cz 10.12.2009, 19:46
Posty: 38
Bez urazy, ale macie znikomą wiedzę albo Wy albo mój zakład pracy mianowicie nie ma ustawy, która nakazuje zrobienie badań wskazanych przez pracodawcę! Te przepisy są, ale w wewnętrznym układzie zbiorowym, (czyli pracodawca życzy sobie żeby badania robić w poradni A bo tak widzi mi się kropka) Znam przypadki ze pracownicy zrobili badania w innej uprawnianej placówce lub mieli w poradni A niezdolny, bo Np. biegł po schodach i miał wysokie ciśnienie krwi i zostali zwolnieni. Niestety dzień na badania okresowe nie jest płatny te ustawy można do śmietnika nic nie zrobisz a jak się nie podoba to wypad. Żeby już totalnie nie przeginać i pracownikowi nie zwracać za badania pracodawcy podpisują umowy z placówkami na hurt i jest to najlepsza metoda na rotacje pracowników albo tych, co wiedzą za druzo chcą coś zmienić itd…. Wystarczy telefon żeby dyskretnie pozbyć się niechcianego pracownika prawda?


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  

© WPK − Forum oparte na silniku phpBB z wykorzystaniem tłumaczenia phpBB3.PLPolityka prywatności