Teraz jest Cz 28.03.2024, 9:19

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Post Tytuł: Zielona linia
Napisane: Pt 25.02.2005, 18:44 

Dołączył(a): Pt 11.02.2005, 12:54
Posty: 888
W latach 80-tych kursowała po Gliwicach (może w innych miastach też) tzw zielona linia. Nie miała ona żadnego oznaczenia, poza tym że na chłodnicy z przodu był jakby to nazwać "zielony materiał" który ją przysłaniał. Linia ta nie miała rozkładu. Patrzyło się czy będzie ładna, słoneczna pogoda i czekało się czy takie coś przyjedzie".
Czy ma ktoś może jakieś informacje na temat tej lini. Interesuje mnie zwłaszcza trasa bo jeździłem nią kilka razy jak byłem mały ale na odcinku Kościół Św. Krzyża - Cmentarz Centralny. Może też ma ktoś jakiś (nie)oficjalny rozkład.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Zielona linia
Napisane: Pt 25.02.2005, 20:07 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 8.01.2004, 9:44
Posty: 4400
Lokalizacja:
Ligota
myszka napisał(a):
W latach 80-tych kursowała po Gliwicach (może w innych miastach też) tzw zielona linia. Nie miała ona żadnego oznaczenia, poza tym że na chłodnicy z przodu był jakby to nazwać "zielony materiał" który ją przysłaniał. Linia ta nie miała rozkładu. Patrzyło się czy będzie ładna, słoneczna pogoda i czekało się czy takie coś przyjedzie".
Czy ma ktoś może jakieś informacje na temat tej lini. Interesuje mnie zwłaszcza trasa bo jeździłem nią kilka razy jak byłem mały ale na odcinku Kościół Św. Krzyża - Cmentarz Centralny. Może też ma ktoś jakiś (nie)oficjalny rozkład.

Dokładnej trasy ani tym bardziej rozkładu nie pamiętam. Linia kursowała na trasie Gliwice pl. Piastów - Brzezinka - Kleszczów - Taciszów - Pławniowice (Zalew?), tylko latem w słoneczne dni wolne. OIDP odjazdy z placu Piastów co godzinę, od 09:xx do 18:xx


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Zielona linia
Napisane: Nd 4.07.2010, 16:18 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Nd 28.02.2010, 21:37
Posty: 139
Lokalizacja:
Josephsdorf-O/S
Ja pamiętam, że miała tablicę, na której było napisane "linia zielona" (był też chyba jakiś zielony pasek) i kierunek (Pławniowice lub Gliwice Pl. Piastów).
Wydaje mi się, że kursowała wyłącznie w soboty, w czasach gdy ją widziałem najczęściej obsługiwał ją Ikarus 280 #648, czasem #1512 (w dni robocze autobusy te i jeżdżący nimi kierowcy obsługiwali linię 186, która w tamtych czasach nie kursowała w dni wolne). Pasażerów raczej toto nie woziło - rozkład nie był ujawniony na przystankach, więc i zatrzymywanie się na przystankach nie było konieczne.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Zielona linia
Napisane: Nd 4.07.2010, 17:22 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn 17.09.2007, 7:54
Posty: 73
Lokalizacja:
Katowice
O ile dobrzepamiętam, to do dziś na placu Szewczyka jest tablica Zielonej Linii kursującej na Starganiec (na latarni koło barów i kibla PKMu). Ale główy nie dam. Jeśli ktoś chce, to niech się wybierze zrobić zdjęcie, póki Plac Szewczyka jest otwarty. :)

_________________
Lubisz turystykę? Wkręć się w to jeszcze bardziej!
.

Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Zielona linia
Napisane: Wt 6.07.2010, 20:32 

Dołączył(a): Wt 28.08.2007, 19:14
Posty: 1073
Lokalizacja:
Zabrze
palex napisał(a):
O ile dobrzepamiętam, to do dziś na placu Szewczyka jest tablica Zielonej Linii kursującej na Starganiec (na latarni koło barów i kibla PKMu). Ale główy nie dam. Jeśli ktoś chce, to niech się wybierze zrobić zdjęcie, póki Plac Szewczyka jest otwarty. :)
http://img10.imageshack.us/img10/533/dsc00315mj.jpg


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Zielona linia
Napisane: Śr 7.07.2010, 22:30 

Dołączył(a): Pt 11.02.2005, 12:54
Posty: 888
[quote="Jarek"]Ja pamiętam, że miała tablicę, na której było napisane "linia zielona" (był też chyba jakiś zielony pasek) i kierunek (Pławniowice lub Gliwice Pl. Piastów).
Wydaje mi się, że kursowała wyłącznie w soboty, w czasach gdy ją widziałem najczęściej obsługiwał ją Ikarus 280 #648, czasem #1512 (w dni robocze autobusy te i jeżdżący nimi kierowcy obsługiwali linię 186, która w tamtych czasach nie kursowała w dni wolne). Pasażerów raczej toto nie woziło - rozkład nie był ujawniony na przystankach, więc i zatrzymywanie się na przystankach nie było konieczne.[/quote]


Na pewno kursowały ikarusy przegubowe. Z tego co pamiętam w dzieciństwie to zielona linia miała zieloną plandekę na chłodnicy coją odróżniało od zwykłych linii. Z tamtych czasów pamiętam że 186 kursował średnio co 2-2,5h . W soboty i niedziele kursował z tego co pamiętam co 2h . Z cmentarza na Trynek był o 10,12,14,16,18:36 a w soboty pracujące (raz w miesiącu) był uruchamiany także kurs o 8:36.
Wiem to stąd iż wiele ludzi jeździło w soboty na lotnisko na giełdę towarowo-warzywną.

Powiem także iż w latach 80-tych nie potrzebny był rozkład. Jadąc z cukierni na kozielskiej w stronę Gwardii wychodziło się na ulicę i patrzyło sie na który pas podjeżdża bus koło byłej SP37. Jak na środek to był to 699 lub 692 jadący Styczyńskiego.Jak na zewnętrzny pas to był to 57,93,692,699, lub zielona linia. Zielona linia była specyficzna. Busy były puste i trza było machać by się zatrzymała.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  

© WPK − Forum oparte na silniku phpBB z wykorzystaniem tłumaczenia phpBB3.PLPolityka prywatności