Teraz jest Pt 29.03.2024, 15:57

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 235 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Tytuł: Re: Wagony typu PESA 2012N "Twist"
Napisane: Pn 19.05.2014, 21:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt 14.08.2007, 21:34
Posty: 276
Lokalizacja:
Halymba
motley napisał(a):
Właśnie przez takich ludzi jak Ty śląskość nie jest traktowana poważnie, z mojej strony EOT.


Śląskość i cały Śląsk nigdy nie był traktowany poważnie przez prawie żadną władzę i to nie jest w ogóle związane z moją osobą, która nie lubi jak: "sonsiod chce meblować w cydzyj hałpie", więc ameryki nie odkryłeś.

_________________
Kaj tyn Ikarus na uoziym dwa?
A kaj ta Zibena z Bipom do Zwardůnia?


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Wagony typu PESA 2012N "Twist"
Napisane: Pn 19.05.2014, 21:55 

Dołączył(a): Pn 5.09.2011, 23:07
Posty: 1081
Lokalizacja:
Sosnowiec
Dzisiaj w okolicach późno wieczornych zaobserwowano serie jazd próbnych pesami koło parku chorzowskiego.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Wagony typu PESA 2012N "Twist"
Napisane: Pn 19.05.2014, 22:33 

Dołączył(a): Śr 3.09.2003, 23:38
Posty: 2165
Lokalizacja:
Katowice
memphis napisał(a):
Takie coś: http://www.phototrans.pl/14,507679,0,So ... P_515.html ? ;-)

Znalazłeś przykład nie najlepszy, nie wiem nawet czy rozmiar znaków jest tu większy. Mnie dotychczas w tym temacie podobały się tylko dwa rozwiązania: tradycyjne tarcze typu "francuskiego", chyba najbardziej czytelne, ale współcześnie z wielu względów ich stosowanie byłoby bez sensu, oraz rozwiązanie ze starszych tramwajów amsterdamskich (oczywiście z pominięciem tej części dla analfabetów). W tym poznańskim przykładzie jest nawiązanie do tradycyjnych tarcz, ale mało udane i szczególnie nie pasujące to tego tramwaju. Ja widziałbym to tak jak pisałem, powyżej pasa z wyświetlaczem kierunku duży kwadrat w którym na czarnym tle wyświetlany byłby numer, ale nie jako oddzielny element zamontowany do dachu lecz tworzący jedną całość z "czołem" wagonu i wyświetlaczem kierunku jazdy. Nie wiem dlaczego, ale współcześnie powstała moda na to by informację z numerem linii na pojazdach KM nie traktować jako coś szczególnie istotnego, "rzucającego się w oczy" przy pierwszym spojrzeniu na pojazd, a kiedyś tak było i moim zdaniem tak powinno być nadal.
Dodam, że na Twistach i tak wyświetlacz w całości jest dużo lepiej czytelny niż na Karlikach czy nawet "żelazkach".
Cytuj:
A istotna jest i tak prędkość komunikacyjna, a nie konstrukcyjna.

To jest oczywiste, ale wielkość prędkości komunikacyjnej może by ograniczona zbyt mała prędkością konstrukcyjną. Przy współczesnym taborze praktycznie nie a ograniczenia wynikają z bardzo wielu innych powodów. W mojej wypowiedzi chodziło mi o to by stwarzać warunki ku temu aby w jak największym stopniu istniała możliwość wykorzystania owej prędkości konstrukcyjnej.
shinkadamo napisał(a):
Towarzisz Gomułka powinien jeszcze roz dostać w rzić za wymieszanie goroli z hanysami, przinojmij by krojcogów i takich wywodów niy boło ;-)

Oj, coś nie najlepiej u Ciebie z wiedzą historyczną, bo akurat W. Gomułka tu zdziałał najmniej, bowiem troszkę wcześniej mieliśmy województwo śląsko-dąbrowskie a w czasach Gomułki - Katowickie. "Mieszanie goroli z hanysami" to chyba zaczął już Korfanty a większe zasługi na tym polu miał wojewoda Grażyński, co po wojnie kontynuował A. Zawadzki (jako wojewoda śląsko-dąbrowski). Warto jednak sobie uświadomić, że "mieszano" tu to, co wcześniej na przestrzeni setek lat rozdzielano. Oczywiście jeszcze wcześniej też wymieszano, albowiem Polska (także naród polski) powstała z wielu grup etnicznych w tym m.in. Ślązaków.
Arbeiterus napisał(a):
Dzisiaj w okolicach późno wieczornych zaobserwowano serie jazd próbnych pesami koło parku chorzowskiego.

A po godz. 15-tej na Rynku zaobserwowałem na linii 35 stopiątkę, do tego jadącą "na zderzaku" Twista (z kier. pl. Wolności), i do przystanku przy teatrze chyba nie było w niej żadnego pasażera.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Wagony typu PESA 2012N "Twist"
Napisane: Wt 20.05.2014, 9:53 
Administrator

Dołączył(a): Nd 5.01.2003, 14:15
Posty: 7573
Ludw_K napisał(a):
(...) powyżej pasa z wyświetlaczem kierunku duży kwadrat w którym na czarnym tle wyświetlany byłby numer, ale nie jako oddzielny element zamontowany do dachu lecz tworzący jedną całość z "czołem" wagonu i wyświetlaczem kierunku jazdy.
Spodobałoby Ci się pewnie rozwiązanie Stadlera dla Bazylei - ale to Szwajcarzy, oni są za biedni żeby ignorować potrzeby pasażerów komzbioru ;)
http://www.railwaygazette.com/uploads/p ... -depot.jpg

Ludw_K napisał(a):
A po godz. 15-tej na Rynku zaobserwowałem na linii 35 stopiątkę, do tego jadącą "na zderzaku" Twista (z kier. pl. Wolności), i do przystanku przy teatrze chyba nie było w niej żadnego pasażera.
W dni robocze jeden pociąg na T35 jest jeszcze planowo wysokopodłogowy.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Wagony typu PESA 2012N "Twist"
Napisane: Wt 20.05.2014, 10:08 

Dołączył(a): Cz 5.07.2007, 21:07
Posty: 5585
Lokalizacja:
Piekary Śląskie
Twist na Twiście też się zdarza :).

_________________
"Gdy debil nie wie, że jest debilem to ma przewalone.." G. Tabor :D


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Wagony typu PESA 2012N "Twist"
Napisane: Wt 20.05.2014, 13:49 

Dołączył(a): Śr 3.09.2003, 23:38
Posty: 2165
Lokalizacja:
Katowice
butthead napisał(a):
Spodobałoby Ci się pewnie rozwiązanie Stadlera dla Bazylei - ale to Szwajcarzy, oni są za biedni żeby ignorować potrzeby pasażerów komzbioru ;)
http://www.railwaygazette.com/uploads/p ... -depot.jpg

No właśnie coś podobnego miałem na myśli. Jednakże i tu sam numer mógłby być trochę większy za to prezentowany przez wyświetlacz elektroniczny. Dodam, że w niektórych naszych tramwajach w tym miejscu gdzie chciałbym zobaczyć numer linii widzę jakąś skrzynkę z elektroniką. Czy zasłonięcie jej dużym wyświetlaczem (ew. inną tablicą) z numerem linii zepsułoby estetykę pojazdu?
No i jeszcze ktrókie OT, bo poprzednio pominąłem jedną wypowiedź:
Daro85 napisał(a):
;) proponuję zmienić login na turysta-purysta :P. To generalnie w kategorii żartu proszę rozpatrywać- bo zapożyczeń w języku polskim jest tak dużo, że faktycznie zmianę nazw przystanków należałoby zacząć od "Uniwersytetu Ekonomicznego" ;).

W tym szczególe zupełnie nie masz racji albowiem słowo "uniwersytet" funkcjonuje w języku polskim "od zawsze", a przynajmniej wcześniej niż pojęcie "szkoła wyższa", a słowo "ekonomia" można zastąpić przez "rachunkowość' ale chyba nie jest do dokładnie równoznaczne. Natomiast ja pisałem (już nie w odniesieniu do nazw przystanków, które i tak tylko odzwierciadlają inne nazwy) o nachalnej w ostatnich latach zamianie wielu od bardzo dawna używanych wyrazów polskich obcymi, głównie angielskimi czego przykłady podałem. A odnośnie "purysty" to jeśli tak wielu obecnie troszczy się o zachowanie kultury w tym gwary śląskiej i słusznie, to w czym gorsza miałaby być troska o zachowanie kultury w tym czystości literackiego języka polskiego?


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Wagony typu PESA 2012N "Twist"
Napisane: Wt 20.05.2014, 14:42 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 4.11.2004, 21:27
Posty: 10946
Lokalizacja:
Bytom
Ludw_K napisał(a):
W tym szczególe zupełnie nie masz racji albowiem słowo "uniwersytet" funkcjonuje w języku polskim "od zawsze", a przynajmniej wcześniej niż pojęcie "szkoła wyższa", a słowo "ekonomia" można zastąpić przez "rachunkowość' ale chyba nie jest do dokładnie równoznaczne.


Nie jest to prawda, faktycznie to jest jedno z bardziej charakterystycznych i relatywnie młodych zapożyczeń z języków romańskich. Faktycznie puryści chcieli kiedyś zamienić to słowo na "wszechnica".

Cytuj:
Natomiast ja pisałem (już nie w odniesieniu do nazw przystanków, które i tak tylko odzwierciadlają inne nazwy) o nachalnej w ostatnich latach zamianie wielu od bardzo dawna używanych wyrazów polskich obcymi, głównie angielskimi czego przykłady podałem. A odnośnie "purysty" to jeśli tak wielu obecnie troszczy się o zachowanie kultury w tym gwary śląskiej i słusznie, to w czym gorsza miałaby być troska o zachowanie kultury w tym czystości literackiego języka polskiego?


E tam, jesteś przewrażliwiony. Fakt faktem to jest mała patologia zważywszy na to, że niemal wszystkie zapożyczone wyrazy w j. polskim się odmieniają (e-maila, SMSa, dizajnu, kontrahentowi, meetingom itd.)- np. w j. włoskim nie. Czyli formy typowe dla j.polskiego nadal pozostają. Zresztą J.Miodek kiedyś stwierdził, że lepsze są zapożyczenia niż wulgaryzacja języka. Najpopularniejsze polskie przekleństwo zazwyczaj pojawia się w mowie w formie mianownika l.p. i rzadko w innej ;).

A co do ochrony języka- nieszczególnie jest on zagrożony. Nie ma zaborów, okupacji, germanizacji, rusyfikacji...
Ba, nawet uczą go w szkołach, w wersji literackiej ;).

_________________
"Dno naszego upadku narodowego nastąpiło wtedy, kiedyśmy popadli w umysłowy zastój, uwierzyli w osiągniętą doskonałość..."


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Wagony typu PESA 2012N "Twist"
Napisane: Wt 20.05.2014, 22:56 

Dołączył(a): Śr 3.09.2003, 23:38
Posty: 2165
Lokalizacja:
Katowice
Daro85 napisał(a):
E tam, jesteś przewrażliwiony

Może. Uważam że nie należy przesadzać w żadnym kierunku i dlatego godzę się na e-maila ponieważ to określenie w języku polskim pojawiło się w momencie gdy pojawiła się u nas poczta elektroniczna a tworzenie polskiego skrótu (e-mail to też skrót) nie ma większego sensu, podobnie w odniesieniu do SMS-u. Natomiast zanikanie w języku polskim takich wyrazów jak "kontrola" (w odniesieniu do firm), "sprzedawca samochodów", "wzornictwo" czy "życiorys" jest już szkodnictwem dla naszego języka. Największym chyba absurdem jest już powszechnie przyjęte, można powiedzieć, ze wprowadzone do języka literackiego nazywanie samochodu ciężarowego TIR-em.
Cytuj:
Ba, nawet uczą go w szkołach, w wersji literackiej ;)

No właśnie i tu jest okazja powrotu do tematu. Wytłumacz później 7 czy 8 latkowi, że nie należy mówić "Łączno" tylko "Łączna" jeśli Ci powie, że tak zapowiadają przystanek w tramwaju, w którym przecież te zapowiedzi są po polsku ;-)


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Wagony typu PESA 2012N "Twist"
Napisane: Śr 21.05.2014, 7:28 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 4.11.2004, 21:27
Posty: 10946
Lokalizacja:
Bytom
Ludw_K napisał(a):
No właśnie i tu jest okazja powrotu do tematu. Wytłumacz później 7 czy 8 latkowi, że nie należy mówić "Łączno" tylko "Łączna" jeśli Ci powie, że tak zapowiadają przystanek w tramwaju, w którym przecież te zapowiedzi są po polsku ;-)


Spokojnie będzie to miał wytłumaczone.

_________________
"Dno naszego upadku narodowego nastąpiło wtedy, kiedyśmy popadli w umysłowy zastój, uwierzyli w osiągniętą doskonałość..."


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Wagony typu PESA 2012N "Twist"
Napisane: Śr 21.05.2014, 8:11 

Dołączył(a): Pn 13.02.2006, 10:34
Posty: 2085
Lokalizacja:
50°23 N 18°57 E
Ludw_K napisał(a):
Natomiast zanikanie w języku polskim takich wyrazów jak "kontrola" (w odniesieniu do firm)


Kontrola to też zapożyczenie (z języka francuskiego) :) Zresztą audyt (bo rozumiem o to Ci chodziło) to coś innego niż kontrola. Koniec offtopa :)


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Wagony typu PESA 2012N "Twist"
Napisane: Śr 21.05.2014, 8:16 

Dołączył(a): Cz 5.07.2007, 21:07
Posty: 5585
Lokalizacja:
Piekary Śląskie
http://www.tram-silesia.pl/www/index.ph ... tualnosci/

Tu możecie odsłuchać próbek zapowiedzi Bartelowy.

_________________
"Gdy debil nie wie, że jest debilem to ma przewalone.." G. Tabor :D


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Wagony typu PESA 2012N "Twist"
Napisane: Wt 27.05.2014, 6:56 

Dołączył(a): Cz 5.07.2007, 21:07
Posty: 5585
Lokalizacja:
Piekary Śląskie
Mamy już15 Twistów, także narazie są z umową wyrobieni na styk.

_________________
"Gdy debil nie wie, że jest debilem to ma przewalone.." G. Tabor :D


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Wagony typu PESA 2012N "Twist"
Napisane: Wt 27.05.2014, 22:21 

Dołączył(a): Śr 15.12.2010, 8:57
Posty: 33
Pytanie w imieniu mojego Ojca -czy ktoś z Was wie, ile TŚ, zapłaciło za jedną Pesę (chodzi mi oczywiście o cenę brutto)?

_________________
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa. PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego. My łączymy Teorię z Praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Wagony typu PESA 2012N "Twist"
Napisane: Wt 27.05.2014, 22:42 

Dołączył(a): Cz 5.07.2007, 21:07
Posty: 5585
Lokalizacja:
Piekary Śląskie
ok. 6,8 mln zł brutto mi wychodzi.

_________________
"Gdy debil nie wie, że jest debilem to ma przewalone.." G. Tabor :D


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Wagony typu PESA 2012N "Twist"
Napisane: Śr 28.05.2014, 6:28 

Dołączył(a): Śr 15.12.2010, 8:57
Posty: 33
P Śl - dzięki.

_________________
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa. PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego. My łączymy Teorię z Praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Wagony typu PESA 2012N "Twist"
Napisane: Nd 15.06.2014, 7:40 

Dołączył(a): Cz 30.12.2004, 20:22
Posty: 961
Lokalizacja:
Siemianowice Śląskie
Na T35 dzisiaj m.in. Twist #836 o imieniu: Krista.

_________________
Węgrom gratulujemy Ikarusa


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Wagony typu PESA 2012N "Twist"
Napisane: Pn 16.06.2014, 9:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 4.11.2004, 21:27
Posty: 10946
Lokalizacja:
Bytom
Mody napisał(a):
Na T35 dzisiaj m.in. Twist #836 o imieniu: Krista.


Dobrze jakby tyż wyjechała Zista :P.

_________________
"Dno naszego upadku narodowego nastąpiło wtedy, kiedyśmy popadli w umysłowy zastój, uwierzyli w osiągniętą doskonałość..."


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Wagony typu PESA 2012N "Twist"
Napisane: Pn 16.06.2014, 21:54 

Dołączył(a): Cz 5.07.2007, 21:07
Posty: 5585
Lokalizacja:
Piekary Śląskie
...i puściła dżista. NMSP

_________________
"Gdy debil nie wie, że jest debilem to ma przewalone.." G. Tabor :D


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Wagony typu PESA 2012N "Twist"
Napisane: Pn 16.06.2014, 21:56 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Nd 25.04.2010, 8:49
Posty: 985
Lokalizacja:
Łaziska Górne
Paaaanowie ! Tak publicznie ?... ;)

Ja z kolei miałem dziś przyjemność podróżować wagonem #825 (?) i co ciekawe nie działało w nim zapowiadanie przystanków bądź było wyciszone. Poza tym drobym mankamentem są to naprawdę świetne tramwaje, ciekawe tylko jak zachowują się na bardziej wyeksploatowanych odcinkach.

(?)-nie jestem pewny numeru


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Wagony typu PESA 2012N "Twist"
Napisane: Pn 16.06.2014, 21:59 

Dołączył(a): Cz 5.07.2007, 21:07
Posty: 5585
Lokalizacja:
Piekary Śląskie
Tylko co ciekawe w tym regionie napełnienia coraz mniejsze, a tramwaje kupuje się coraz większe. Do nie tak dawno żyłem w przekonaniu, że te Karliki mają podobną długość.

_________________
"Gdy debil nie wie, że jest debilem to ma przewalone.." G. Tabor :D


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 235 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron

© WPK − Forum oparte na silniku phpBB z wykorzystaniem tłumaczenia phpBB3.PLPolityka prywatności