Teraz jest Cz 28.03.2024, 16:17

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 145 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Tytuł: Re: KPP - Kącik Prostych Pytań
Napisane: Pt 18.12.2015, 10:47 

Dołączył(a): Pn 21.12.2009, 18:43
Posty: 2024
Gdybym miał u siebie darmobus to też bym nie wyrabiał, a tak karta służy jako koło ratunkowe gdyby samochód nie odpalił.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: KPP - Kącik Prostych Pytań
Napisane: So 19.12.2015, 14:57 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn 4.10.2004, 22:00
Posty: 13984
Lokalizacja:
Hajduki Wielkie
Lukas SC napisał(a):
Zwrot karty jest w POK po okazaniu dokumentu który został do niej wydany. Ja mam spersonalizowaną i niespersonalizowana.

Jakiego dokumentu, który został do niej wydany?


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: KPP - Kącik Prostych Pytań
Napisane: So 19.12.2015, 19:17 

Dołączył(a): Nd 10.11.2013, 14:44
Posty: 902
Rachunek, potwierdzenie z automatu itp.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: KPP - Kącik Prostych Pytań
Napisane: So 19.12.2015, 22:57 

Dołączył(a): Pn 21.12.2009, 18:43
Posty: 2024
adam86 napisał(a):
Lukas SC napisał(a):
Zwrot karty jest w POK po okazaniu dokumentu który został do niej wydany. Ja mam spersonalizowaną i niespersonalizowana.

Jakiego dokumentu, który został do niej wydany?


Do karty otrzymałem kwit w formacie A4 gdzie napisane jest kiedy została wydana i jaki jest jej numer, bez niego nie mogę zwrócić karty i otrzymać zabezpieczenia w wysokości 20 złotych.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: KPP - Kącik Prostych Pytań
Napisane: Nd 20.12.2015, 8:40 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 8.01.2003, 14:43
Posty: 1256
Lokalizacja:
Piekary Śląskie
Lukas SC napisał(a):
adam86 napisał(a):
Lukas SC napisał(a):
Zwrot karty jest w POK po okazaniu dokumentu który został do niej wydany. Ja mam spersonalizowaną i niespersonalizowana.

Jakiego dokumentu, który został do niej wydany?


Do karty otrzymałem kwit w formacie A4 gdzie napisane jest kiedy została wydana i jaki jest jej numer, bez niego nie mogę zwrócić karty i otrzymać zabezpieczenia w wysokości 20 złotych.


Ale gdzie żeś ją wyrabial? W POK czy w automacie? Mowa o kartach wyrabianych w automacie przez przyjezdnych


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: KPP - Kącik Prostych Pytań
Napisane: Nd 20.12.2015, 10:27 

Dołączył(a): Pn 21.12.2009, 18:43
Posty: 2024
Ja wyrabiałem w POK. A do automatu to raczej tej karty nie zwrócisz, bo nie masz jak jej tam włożyć.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: KPP - Kącik Prostych Pytań
Napisane: Nd 20.12.2015, 11:26 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 8.01.2003, 14:43
Posty: 1256
Lokalizacja:
Piekary Śląskie
Lukas SC napisał(a):
bo nie masz jak jej tam włożyć.


Tam, skąd wychodzi?


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: KPP - Kącik Prostych Pytań
Napisane: Nd 20.12.2015, 20:10 
Administrator

Dołączył(a): Nd 5.01.2003, 14:15
Posty: 7573
Lukas SC napisał(a):
Do karty otrzymałem kwit w formacie A4 gdzie napisane jest kiedy została wydana i jaki jest jej numer, bez niego nie mogę zwrócić karty i otrzymać zabezpieczenia w wysokości 20 złotych.
Znakomite i przyjazne dla mieszkańca rozwiązanie, od razu widać że wymyślał to urzędnik zza biurka lub sprytny bankowiec ;)


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: KPP - Kącik Prostych Pytań
Napisane: Nd 20.12.2015, 21:05 

Dołączył(a): Pn 21.12.2009, 18:43
Posty: 2024
david82 napisał(a):
Lukas SC napisał(a):
bo nie masz jak jej tam włożyć.


Tam, skąd wychodzi?


Wychodzi tam, gdzie bilety jednorazowe. Więc możesz ją tam wsadzić, żeby leżała bo inaczej nic nie zrobisz.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: KPP - Kącik Prostych Pytań
Napisane: Nd 20.12.2015, 22:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 8.01.2003, 14:43
Posty: 1256
Lokalizacja:
Piekary Śląskie
butthead napisał(a):
Lukas SC napisał(a):
Do karty otrzymałem kwit w formacie A4 gdzie napisane jest kiedy została wydana i jaki jest jej numer, bez niego nie mogę zwrócić karty i otrzymać zabezpieczenia w wysokości 20 złotych.
Znakomite i przyjazne dla mieszkańca rozwiązanie, od razu widać że wymyślał to urzędnik zza biurka lub sprytny bankowiec ;)


Mieszkaniec wyrabia sobie kartę spersonalizowaną, nic nie płaci i jak mu się odechce może sobie z niej korzystać jako podstawkę pod kawę. Mowa o przyjezdnych jednorazowych - dla nich to jest żenada.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: KPP - Kącik Prostych Pytań
Napisane: Pn 21.12.2015, 0:59 

Dołączył(a): Pn 4.10.2004, 21:45
Posty: 1453
butthead napisał(a):
Lukas SC napisał(a):
Do karty otrzymałem kwit w formacie A4 gdzie napisane jest kiedy została wydana i jaki jest jej numer, bez niego nie mogę zwrócić karty i otrzymać zabezpieczenia w wysokości 20 złotych.
Znakomite i przyjazne dla mieszkańca rozwiązanie, od razu widać że wymyślał to urzędnik zza biurka lub sprytny bankowiec ;)

Spokojnie, znam ten schemat z pewnej biblioteki.
W moim rozumowaniu miało to działać tak: przyjeżdżam gdzieś, idę do biblioteki, jako obcy płacę kaucję, wypożyczam książki, czytam, znów idę do biblioteki, oddaję książki, odbieram kaucję, wyjeżdżam stamtąd.
Niby się wszystko układa, do momentu, kiedy ta biblioteka nie wprowadzi na koniec najciekawszego: "dobrze, dziś wniosek o zwrot kaucji, odbiór gotówki tylko osobiście, po dwóch tygodniach".
Ponieważ to instytucja kultury, kulturalnie dostali ode mnie te 20 złotych, bo ekstra podróż tam kosztuje ok. 100 zł.
Niech sobie kupią za to kawę lub pączki, albo może nawet jedno i drugie.
Może kiedyś się odkuję i trafię tam do czytelni, gdzie zamiast mozolnie wynotowywać powyrywam trochę stron ze środków.
Jak się odkuć na miejscu wydania kwitu ŚKUPY? - trzeba się jeszcze zastanowić.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: KPP - Kącik Prostych Pytań
Napisane: Pn 21.12.2015, 16:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 8.01.2003, 14:43
Posty: 1256
Lokalizacja:
Piekary Śląskie
Temat nieaktualny. Jednorazowe bilety papierowe pozostaną w sprzedaży w automatach oraz u kierowców FOREVER


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: KPP - Kącik Prostych Pytań
Napisane: Pn 21.12.2015, 18:49 

Dołączył(a): Pn 21.12.2009, 18:43
Posty: 2024
Przecież to wiadomo było od dawna, że kierowcy będą sprzedawać.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: KPP - Kącik Prostych Pytań
Napisane: Pn 21.12.2015, 20:41 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 8.01.2003, 14:43
Posty: 1256
Lokalizacja:
Piekary Śląskie
Jednak nie dla wszystkich. Temat rozpoczął Ludwik.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: KPP - Kącik Prostych Pytań
Napisane: Wt 22.12.2015, 0:06 

Dołączył(a): Śr 3.09.2003, 23:38
Posty: 2165
Lokalizacja:
Katowice
dawid82 napisał(a):
Jednak nie dla wszystkich. Temat rozpoczął Ludwik.

Wskaż mi chociażby jedno źródło, gdzie jest napisane iż jednorazowe bilety papierowe pozostaną w sprzedaży w automatach oraz u kierowców "docelowo" lub "na zawsze". Większość publikacji na ten temat sugeruje coś innego. No i jeśli są już na świecie miasta, gdzie takich biletów nie ma, to jaką mamy gwarancję, że ten idiotyczny (przepraszam za to ostre słowo, ale jak inaczej określić tak poważne utrudnienie dostępu do komunikacji zbiorowej osobom krótkotrwale przebywającym w danym mieście czy regionie) pomysł nie będzie rozprzestrzeniał się dalej i nie dotrze do naszego kraju w tym do GOP. Jeszcze raz powtórzę - nie jestem przeciwny postępowi i nowoczesności, ale postęp musi służyć wszystkim a korzystanie z nowinek technicznych powinno mieć dwa cele; pierwszy to obniżanie kosztów a drugi to ułatwianie życia ludziom. Co do drugiego to chyba większość się zgodzi, że system jaki oferuje nam SKUP jest tego zaprzeczeniem (kasowanie biletów okresowych przy wsiadaniu i wysiadaniu, oraz większe ryzyko konsekwencji awarii systemu). Jeśli chodzi o koszty, to mam pewne wątpliwości, ile lat musi minąć by rzeczywiście było to opłacalne względem dystrybucji biletów papierowych. Jeszcze raz też pozwolę sobie powtórzyć, że moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłyby elektroniczne bilety okresowe (najlepiej umożliwiające naładowanie karty na dowolnie wybrany okres od tygodnia aż do roku) których nie trzeba byłoby kasować podczas każdej podróży (tylko kontrolerzy powinni być wyposażeni w czytniki umożliwiające sprawdzenie ważności karty) oraz jednorazowe (oczywiście także czasowe w tym dobowe, a może nawet też te ważne dłużej np do tygodnia) bilety papierowe.
Jeśli chodzi o koszty, to zastanawiam się, dlaczego bilet KM musi mieć aż takie rozmiary, wszystkie niezbędne informacje włącznie z pieczątką z kasownika i koniecznymi zabezpieczeniami zmieściłyby się na kartce o połowę mniejszej. Kilkanaście lat temu takie właśnie o połowę mniejsze na szerokość bilety były w Ostrawie, dlaczego z tego zrezygnowano - nie wiem.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: KPP - Kącik Prostych Pytań
Napisane: Wt 22.12.2015, 0:23 

Dołączył(a): Pn 21.12.2009, 18:43
Posty: 2024
Ludw_K napisał(a):
Wskaż mi chociażby jedno źródło, gdzie jest napisane iż jednorazowe bilety papierowe pozostaną w sprzedaży w automatach oraz u kierowców "docelowo" lub "na zawsze".

Papierowe u kierowców nie będą dostępne. Zakup biletu u kierowcy/motorniczego będzie się odbywał na tej samej zasadzie co w PKM Jaworzno, czyli z kasy gdyż skrzynki u kierujących mają taką możliwość, a wydruk będzie przez drukarkę do nich dołączoną. Jednym słowem bilet będzie zawsze dostępny a nie tak jak jest do tej pory że akurat już brakło, jak to ma być zazwyczaj często w niedzielę.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: KPP - Kącik Prostych Pytań
Napisane: Wt 22.12.2015, 8:59 
- Moderator -
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt 6.06.2008, 18:55
Posty: 2318
Lokalizacja:
Katowice
Braknąć też może, jak rolek w zapasie nie starczy ;) Do tego drukarki zacinają się bądź nie chcą być aktywne...


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: KPP - Kącik Prostych Pytań
Napisane: Wt 22.12.2015, 9:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 8.01.2003, 14:43
Posty: 1256
Lokalizacja:
Piekary Śląskie
Ludw_K napisał(a):
dawid82 napisał(a):
Jednak nie dla wszystkich. Temat rozpoczął Ludwik.

Wskaż mi chociażby jedno źródło, gdzie jest napisane iż jednorazowe bilety papierowe pozostaną w sprzedaży w automatach oraz u kierowców "docelowo" lub "na zawsze".


http://www.kzkgop.com.pl/informacje/p-1 ... -skup.html

Lukas SC napisał(a):
Papierowe u kierowców nie będą dostępne. Zakup biletu u kierowcy/motorniczego będzie się odbywał na tej samej zasadzie co w PKM Jaworzno, czyli z kasy


Nadal jest to jednorazowy bilet papierowy.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: KPP - Kącik Prostych Pytań
Napisane: Śr 23.12.2015, 2:40 

Dołączył(a): Śr 3.09.2003, 23:38
Posty: 2165
Lokalizacja:
Katowice
http://www.kzkgop.com.pl/informacje/p-1 ... -skup.html napisał(a):
Obecnie dostępne są wszystkie rodzaje biletów papierowych. Będą one sukcesywnie wycofywane, ale proces ten przewidziany jest na okres od 6 do 12 miesięcy. Dodatkowo jednorazowe bilety papierowe pozostaną w stałej sprzedaży w stacjonarnych automatach doładowania oraz u kierujących pojazdami.

Proste pytania:
- co wynika z drugiego zdania?
- czy w trzecim zdaniu określono, że bilety papierowe pozostaną "na zawsze" ? Gdyby tak należało je rozumieć, byłoby to zaprzeczeniem tego co napisano w drugim zdaniu.
Według mnie to wszystko nie jest jednoznacznie określone i przypuszczam, że organizatorzy komunikacji też nie mają co do tego sprecyzowanych planów tym bardziej, że obecni organizatorzy komunikacji zapewne przestaną istnieć gdy powstanie Związek Metropolitalny.
Bardzo 'podoba' mi się też odpowiedź na to pytanie:
Cytuj:
Dlaczego mam odbijać kartę z biletem okresowym?

Ponieważ wymaga tego taryfa komunikacyjna. Aby uzyskać prawo do przejazdu, muszą być spełnione łącznie dwa warunki - posiadanie biletu oraz rejestracja przejazdu poprzez sczytanie karty przy wejściu.

Tylko mnie jakoś nasuwają się tu następne: dlaczego taryfa komunikacyjna tego wymaga?, Czy to ma być "ułatwienie" w korzystaniu z komunikacji zbiorowej i będzie zachęcać pasażerów tak do podróżowania komunikacją zbiorową jak i do korzystania ze ŚKUP? Może kogoś tak (jest tu ktoś taki?) , jednak mnie dokładnie odwrotnie.
No i jeszcze zastanawiam się czy w ogóle będzie to możliwe by w godzinach szczytu udało się w odpowiednio wymaganym czasie wszystkim (tak wsiadającym jak i wysiadającym) owe karty przyłożyć do czytnika np na odcinku Katowice Spodek - Katowice Rondo, gdy na Rondzie wysiadać będzie 20 osób (w tym celu musiałoby być w tramwaju 20 kasowników, wsiadających na przystanku Spodek pomijam, bo ich ilość mieści się w granicach błędu statystycznego). To oczywiście bardzo skrajny przykład, ale w wielu innych przypadkach, zwłaszcza przy dojeżdżaniu pojazdu do przystanku końcowego mogą być z tym problemy. Tak samo przy odjeździe z przystanku początkowego na którym do pojazdu wsiadło kilkadziesiąt pasażerów odbicie przez wszystkich kart zanim pojazd dojedzie do następnego przystanku może być całkowicie niemożliwe. Pamiętam takie problemy z bardzo odległych lat (lata 60-te i wcześniej) kiedy posiadacze biletów miesięcznych także musieli je kasować u konduktora. Wówczas bywało, że motorniczy (rzadziej kierowca) celowo jechał bardzo powoli, aby konduktor mógł obsłużyć możliwie największą liczbę pasażerów, szczególnie było to charakterystyczne na linii 16 i 16bis na odcinku Rynek - Żwirki i Wigury.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: KPP - Kącik Prostych Pytań
Napisane: Śr 23.12.2015, 8:45 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr 8.01.2003, 14:43
Posty: 1256
Lokalizacja:
Piekary Śląskie
Ludw_K napisał(a):
http://www.kzkgop.com.pl/informacje/p-1 ... -skup.html napisał(a):
Obecnie dostępne są wszystkie rodzaje biletów papierowych. Będą one sukcesywnie wycofywane, ale proces ten przewidziany jest na okres od 6 do 12 miesięcy. Dodatkowo jednorazowe bilety papierowe pozostaną w stałej sprzedaży w stacjonarnych automatach doładowania oraz u kierujących pojazdami.

Proste pytania:
- co wynika z drugiego zdania?


Że sukcesywnie będą wycofywane bilety papierowe, oprócz biletów jednorazowych sprzedawanych u kierowcy i w automatach (to już w trzecim zdaniu)

Cytuj:
- czy w trzecim zdaniu określono, że bilety papierowe pozostaną "na zawsze" ?


Tak

Cytuj:
Gdyby tak należało je rozumieć, byłoby to zaprzeczeniem tego co napisano w drugim zdaniu.


Absolutnie nie, trzecie zdanie jest uzupełnieniem drugiego

Cytuj:
Według mnie to wszystko nie jest jednoznacznie określone i przypuszczam, że organizatorzy komunikacji też nie mają co do tego sprecyzowanych planów


Całkowite wycofanie papierowych biletów jednorazowych również u kierowców i w automatach przyniosłoby za duże straty. Mimo że z ich głowami ewidentnie cos jest nie tak (poczytajcie wyjasnienie odbijania karty na wyjściu) to jednak te ewentualne straty mysle ze wzieli pod uwagę.

Cytuj:
tym bardziej, że obecni organizatorzy komunikacji zapewne przestaną istnieć gdy powstanie Związek Metropolitalny.


Zdaje sie ze gdzieś w innym miejscu na forum o tym przynudzają. Pozostanie to samo tylko pod inną nazwą.

Cytuj:
Bardzo 'podoba' mi się też odpowiedź na to pytanie:

Dlaczego mam odbijać kartę z biletem okresowym?

Ponieważ wymaga tego taryfa komunikacyjna. Aby uzyskać prawo do przejazdu, muszą być spełnione łącznie dwa warunki - posiadanie biletu oraz rejestracja przejazdu poprzez sczytanie karty przy wejściu.

Tylko mnie jakoś nasuwają się tu następne: dlaczego taryfa komunikacyjna tego wymaga?, Czy to ma być "ułatwienie" w korzystaniu z komunikacji zbiorowej i będzie zachęcać pasażerów tak do podróżowania komunikacją zbiorową jak i do korzystania ze ŚKUP? Może kogoś tak (jest tu ktoś taki?) , jednak mnie dokładnie odwrotnie.
No i jeszcze zastanawiam się czy w ogóle będzie to możliwe by w godzinach szczytu udało się w odpowiednio wymaganym czasie wszystkim (tak wsiadającym jak i wysiadającym) owe karty przyłożyć do czytnika np na odcinku Katowice Spodek - Katowice Rondo, gdy na Rondzie wysiadać będzie 20 osób (w tym celu musiałoby być w tramwaju 20 kasowników, wsiadających na przystanku Spodek pomijam, bo ich ilość mieści się w granicach błędu statystycznego). To oczywiście bardzo skrajny przykład, ale w wielu innych przypadkach, zwłaszcza przy dojeżdżaniu pojazdu do przystanku końcowego mogą być z tym problemy. Tak samo przy odjeździe z przystanku początkowego na którym do pojazdu wsiadło kilkadziesiąt pasażerów odbicie przez wszystkich kart zanim pojazd dojedzie do następnego przystanku może być całkowicie niemożliwe. Pamiętam takie problemy z bardzo odległych lat (lata 60-te i wcześniej) kiedy posiadacze biletów miesięcznych także musieli je kasować u konduktora. Wówczas bywało, że motorniczy (rzadziej kierowca) celowo jechał bardzo powoli, aby konduktor mógł obsłużyć możliwie największą liczbę pasażerów, szczególnie było to charakterystyczne na linii 16 i 16bis na odcinku Rynek - Żwirki i Wigury.


Ale to jest oczywiste :)


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 145 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  

© WPK − Forum oparte na silniku phpBB z wykorzystaniem tłumaczenia phpBB3.PLPolityka prywatności