Teraz jest Cz 28.03.2024, 9:50

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 577 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 25, 26, 27, 28, 29  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Tytuł: Re: Śmieszne drobiazgi
Napisane: Pt 3.03.2023, 9:19 

Dołączył(a): Wt 8.12.2020, 21:51
Posty: 259
Cytuj:
Z Trynku wyszło mi, że 156 i 687 kończą we Wójtowej Wsi. :)

A 12 i 51 w Piotrowicach? Plus zasadnicze pytanie - czy węzeł przesiadkowy na pewno jest w Brynowie?


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Śmieszne drobiazgi
Napisane: Pt 3.03.2023, 22:45 

Dołączył(a): Pn 4.10.2004, 21:45
Posty: 1453
1. Hajduki Wielkie, Nowe Hajduki

Laurahuta w kolejce pod pędzel.

2.
panewnicki napisał(a):
Cytuj:
Z Trynku wyszło mi, że 156 i 687 kończą we Wójtowej Wsi. :)

A 12 i 51 w Piotrowicach? Plus zasadnicze pytanie - czy węzeł przesiadkowy na pewno jest w Brynowie?


12 i 51 na pewno kończą w Panewnikach, przynajmniej w ich granicach z 1951 r.

Na pytanie o Brynów nie ma odpowiedzi. Przypomnę moje pierwsze kroki w odkłamywaniu dzielnic klik. Tu akurat sam nawaliłem błędów, Józefowiec z braku (wtedy) źródeł improwizowany, Janów w granicach ex gminy Janów, stąd np. brak Nikiszowca. Ale pogranicze Brynowa raczej niezmienne. Więc ten węzeł to i w Murckach może być. :)

3. Czy 69 w kursach do Woszczyc zawraca na rondzie w Woszczycach?


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Śmieszne drobiazgi
Napisane: So 4.03.2023, 0:11 

Dołączył(a): Wt 8.12.2020, 21:51
Posty: 259
1. 74 kończy bieg w Kochlowicach wobec powyższego?

2. Pofałdowana północna granica Hajduk Wielkich to Kanał Suezki?

3. Gdzie wypada trójstyk Panewnik, Ligoty i Piotrowic?

4. Czekam na tablice nowego katowickiego MSI z napisem Pętla Brynowska i dzielnicą Piotrowice - Ochojec na dole. :) Owsiana na południowym odcinku to też wg miasta Piotrowice - Ochojec, co uzmysłowiła mi stosowna tablica.

5. Wydaje mi się, że 69 obraca się na tym minirondku.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Śmieszne drobiazgi
Napisane: So 4.03.2023, 9:16 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 11.12.2008, 22:47
Posty: 2927
Panewniki Akademiki - jestem za, choćby dlatego, że się rymuje.

_________________
Tak się zastanawiałem,
czy wpisanie naszej sieci tramwajowej
do UNESCO uchroniłoby przed likwidacją
kolejne linie.

- inż. Łukasz Klyszcz

To jest poważne forum

- użytkownik Forum Tramwajów Śląskich


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Śmieszne drobiazgi
Napisane: Nd 5.03.2023, 1:02 

Dołączył(a): Pn 4.10.2004, 21:45
Posty: 1453
panewnicki napisał(a):
1. 74 kończy bieg w Kochlowicach wobec powyższego?

Niedźwiedziniec. Z czasem do rozpracowania.

Cytuj:
2. Pofałdowana północna granica Hajduk Wielkich to Kanał Suezki

Suezgraben :)

Cytuj:
3. Gdzie wypada trójstyk Panewnik, Ligoty i Piotrowic?

Z czasem. ZCP od Szarańca i Złotego, Ligota była dwukrotnie powiększana, raz na północy, raz na południu.

Cytuj:
4. Czekam na tablice nowego katowickiego MSI z napisem Pętla Brynowska i dzielnicą Piotrowice - Ochojec na dole. :) Owsiana na południowym odcinku to też wg miasta Piotrowice - Ochojec, co uzmysłowiła mi stosowna tablica.

:)

Cytuj:
5. Wydaje mi się, że 69 obraca się na tym minirondku.

Dzięki.

motley napisał(a):
Panewniki Akademiki - jestem za, choćby dlatego, że się rymuje.

W nagrodę za rym Panewniki.

memphis napisał(a):
Czemu plac Skargi jest w Siemianowicach skoro to centrum Laurahuty jest?

W nagrodę za czujność harcerska sprawność Sokolego Oka i Huta Laura tamże.
Pośrodku jest jakaś granica, ale nie wiem, co rozdzielała. Być może południowa część pierwotnie należała do Wełnowca.
Na mojej zabawowej stronie poprawione, ale sobie roboty narobiłem. :)

Hajduki Wielkie poprawione o Kolonię Dworcową, która tylko chwilowo, marne kilkadziesiąt lat, była ich częścią.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Śmieszne drobiazgi
Napisane: Nd 5.03.2023, 10:25 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn 4.10.2004, 22:00
Posty: 13984
Lokalizacja:
Hajduki Wielkie
Vanessa00 napisał(a):
panewnicki napisał(a):
1. 74 kończy bieg w Kochlowicach wobec powyższego?

Niedźwiedziniec. Z czasem do rozpracowania.

Jak najbardziej Niedźwiedziniec wchodził w skład Kochłowic.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Śmieszne drobiazgi
Napisane: Nd 5.03.2023, 18:39 

Dołączył(a): Pn 4.10.2004, 21:45
Posty: 1453
memphis napisał(a):
A jadąc z Bytomia do Łagiewnik (wschodnich) jedzie się przez Rozbark.

Rozbark

Podobnie jak w przypadku Ligoty, gdzie akademiki w Ligocie, a przystanek w Panewnikach, w Rozbarku działki drogowe w Bytomiu, choć z okien po obydwu stronach widać Rozbark.
Przy okazji, pas pod Nowe Górecko to pierwotnie Bytom. Dano go Rozbarkowi na cel przeniesienia pierwotnego Górecka do siebie.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Śmieszne drobiazgi
Napisane: Pn 6.03.2023, 1:18 

Dołączył(a): Wt 29.11.2022, 13:01
Posty: 79
Cytuj:
.


Ostatnio edytowano Pn 6.03.2023, 11:05 przez JarJar, łącznie edytowano 1 raz

Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Śmieszne drobiazgi
Napisane: Pn 6.03.2023, 8:38 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 11.12.2008, 22:47
Posty: 2927
Na liście.

_________________
Tak się zastanawiałem,
czy wpisanie naszej sieci tramwajowej
do UNESCO uchroniłoby przed likwidacją
kolejne linie.

- inż. Łukasz Klyszcz

To jest poważne forum

- użytkownik Forum Tramwajów Śląskich


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Śmieszne drobiazgi
Napisane: Pn 6.03.2023, 21:56 

Dołączył(a): Pn 4.10.2004, 21:45
Posty: 1453
memphis napisał(a):
Hajducka, czy Wolności to są w Królewskiej Hucie, a w Chorzowie.

Zgoda.

Chorzów

Patrząc trasą szóstki, w Chorzowie jest 3,5 przystanku: AKS st. kier. Katowice, Stadion Śląski, Wejście Główne, ZOO/Żyrafa. Co właściwie dopiero teraz do mnie dotarło. Dwa ostatnie do Dębu, no bo do czego. Bederowiec był częścią Chorzowa, zabudowany po obydwu stronach wąskiej drogi. Czyli zabudowa po stronie parku pewnie wypadała w śladzie obecnej jezdni.

Antoniowiec, Maciejkowice rykoszetem.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Śmieszne drobiazgi
Napisane: Śr 8.03.2023, 22:00 

Dołączył(a): Pn 4.10.2004, 21:45
Posty: 1453
panewnicki napisał(a):
3. Gdzie wypada trójstyk Panewnik, Ligoty i Piotrowic?

Trójstyk

Tamże Panewniki po drobnych poprawkach (m.in. dostały eksklawę), Ligota, Piotrowice z krótkim uzasadnieniem, dlaczego Zadole to jednak Piotrowice - nawet jeśli na schemacie ostatnio sam z przekonaniem napisałem, że 46 kończy w Ligocie. Temat na osobny wywód co do przynależności Zadola.

W kolejce pozostał Niedźwiedziniec, który po rzuceniu okiem w źródła, czyli w Mapstera, zapowiada się najciekawiej, potrzebuję się doszkolić z niego przed narysowaniem.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Śmieszne drobiazgi
Napisane: Cz 9.03.2023, 11:43 

Dołączył(a): Wt 8.12.2020, 21:51
Posty: 259
Grubo. Przystanek Ligota Kłodnicka to Murcki wobec powyższego?

Czym jest Materlowitz?


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Śmieszne drobiazgi
Napisane: Pt 10.03.2023, 4:39 

Dołączył(a): Pn 4.10.2004, 21:45
Posty: 1453
panewnicki napisał(a):
Grubo. Przystanek Ligota Kłodnicka to Murcki wobec powyższego?

Dojdziemy do tego. Na razie na pewno nie Ligota, ani nie Piotrowice.

Cytuj:
Czym jest Materlowitz?

Osada młyńska, czyli młyn wymieniony w opisie Piotrowic. Nie polonizowałem na siłę, choć ligocki MDK przetłumaczył na Materlowice. Niestety, już w tym samym zdaniu mają błąd, jeden z wielu w jednak ambitnym i wartościowym opracowaniu, bo granica na Ślepiotce to miejska legenda, zapewne na bazie urągającego podziału urzędniczego z 1991 r. (vide np. "Załęska Hałda - Brynów-Część Zachodnia"). O nim odrębnie innym razem, bo warty politowania.

adam86 napisał(a):
Vanessa00 napisał(a):
panewnicki napisał(a):
1. 74 kończy bieg w Kochlowicach wobec powyższego?

Niedźwiedziniec. Z czasem do rozpracowania.

Jak najbardziej Niedźwiedziniec wchodził w skład Kochłowic.

Owszem, ale okazuje się, że nie w całości. Za to w całości efekt jest zaskakujący. Żeby się nie okazało, że 9 nie ma ani jednego przystanku w Bykowinie.

Niedźwiedziniec


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Śmieszne drobiazgi
Napisane: Pt 10.03.2023, 20:36 

Dołączył(a): Wt 8.12.2020, 21:51
Posty: 259
Cytuj:
bo granica na Ślepiotce to miejska legenda
Sam cały czas byłem przekonany, że granicą Ligoty i Piotrowic jest Ślepiotka.

Ciekawy jest w ogóle wątek rozszerzenia Wielkich Katowic w 1938.
Z czym na mapie z 1937 graniczy od południa Ligota? Z Piotrowicami? To nie ma odzwierciedlenia na Twoich mapach Piotrowic.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Śmieszne drobiazgi
Napisane: So 11.03.2023, 21:10 

Dołączył(a): Pn 4.10.2004, 21:45
Posty: 1453
panewnicki napisał(a):
Przystanek Ligota Kłodnicka to Murcki wobec powyższego?

Murcki

panewnicki napisał(a):
Ciekawy jest w ogóle wątek rozszerzenia Wielkich Katowic w 1938.
Z czym na mapie z 1937 graniczy od południa Ligota? Z Piotrowicami? To nie ma odzwierciedlenia na Twoich mapach Piotrowic.


Tak.

Edit: po przespaniu i przemyśleniu tematu: można, a raczej trzeba go sprowadzić do banału.

1. Po prostu dla pruskiej części Śląska wziąć podział z 1874, np. dla powiatu katowickiego stąd, pszczyńskiego - stąd itd. (całość jest w którymś Amtsblattcie), i odrysować go z w miarę współgrających pierwszych wydań poszczególnych arkuszy Messtischblattu, dostępnych tu.

2. Dopiero po uzyskaniu stanu wyjściowego zmieniać granice do woli, na ile dalsze źródła pozwolą.

3. Czego za przykład przerobiłem Ligotę (nowy link), nawet jakby ona w tym stanie wzbudzała żal, że taka mała.

4. Mądrzejszego pomysłu na zapewnienie względnej jasności i niezapętlanie się samemu w całym tym mieszaniu w granicach nie mam.

5. Z czym w 1937 r. graniczyła Ligota od południa pozostaje do wyjaśnienia. Wprawdzie odpowiedź leży tu, ale odcyfrowanie tego, zwłaszcza w zakresie Murcek, to jakby znalezienie jakiejś zmiany w komunikatach na stronie organizatora. :)

6. Za to w tym samym wyraźnie stoi, że Szadok (wówczas Sadok) do 1924 r. był eksklawą Piotrowic. Kolejna ciekawostka do rozpracowania. Miałem tę część najpierw w Panewnikach, później w Ligocie, a tu taka niespodzianka, na szczęście nie pierwsza.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Śmieszne drobiazgi
Napisane: Pt 17.03.2023, 0:19 

Dołączył(a): Pn 4.10.2004, 21:45
Posty: 1453
Górecko, Kostuchna, Łagiewniki, Sosnowiec

Górecko - coś ambitniejszego
Łagiewniki - 1869, po sporym okrojeniu na południu
Sosnowiec - 1902, podkolorowana staroć z wciąż niewyjaśnioną działką pod fabryką chemiczną Gzichów (tu poza miastem)

Pierwotnie częściami Łagiewnik były takie rzeczy jak Góra Wandla, Kolonia Górne Łagiewniki, Kolonia Średnie Łagiewniki, Ligota Górnicza, kawałek Pniaków, Południowe Łagiewniki, Romiaki (gdzie to?). Czyli Królewska Huta powstała głównie na gruntach Łagiewnik, częściowo Hajduk (Klimzowiec) i na innych poodrywanych skrawkach.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Śmieszne drobiazgi
Napisane: Pt 17.03.2023, 15:10 

Dołączył(a): Wt 8.12.2020, 21:51
Posty: 259
Jak kraść to miliony, jak przemieszczać się to tylko z ZTM, jak być landlordem to tylko w Górecku.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Śmieszne drobiazgi
Napisane: So 18.03.2023, 7:05 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz 8.01.2004, 9:44
Posty: 4400
Lokalizacja:
Ligota
Byłem przekonany, że od 45 lat mieszkam na Ligocie. A tu nagle się okazuje, że w Murckach... Chyba będę musiał zmienić w swoim opisie konta lokalizację ;)

_________________
Para todo mal, mezcal, y para todo bien también


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Śmieszne drobiazgi
Napisane: Wt 21.03.2023, 0:41 

Dołączył(a): Pn 4.10.2004, 21:45
Posty: 1453
panewnicki napisał(a):
Jak kraść to miliony, jak przemieszczać się to tylko z ZTM, jak być landlordem to tylko w Górecku.
Z opisowych źródeł niejednoznacznie wynika, że Górecko miało jeszcze obszar dworski. Ale rysunkowe źródła o nim milczą. Wygląda, że to w różnym czasie się działo, a tym obszarem dworskim był pas (właściwie słup) na lewo od Witczaka, pod Nowe Górecko.

Egon napisał(a):
Byłem przekonany, że od 45 lat mieszkam na Ligocie. A tu nagle się okazuje, że w Murckach... Chyba będę musiał zmienić w swoim opisie konta lokalizację ;)
:D


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Śmieszne drobiazgi
Napisane: So 25.03.2023, 12:15 

Dołączył(a): Pn 4.10.2004, 21:45
Posty: 1453
Pojawiły się na liście Dębowa Góra, Ostra Górka.

Obie po uregulowaniu Cz. Przemszy w dolnym biegu, znoszącym zygzakowatą granicę.

Ostra Górka po odkrojeniu kawałka na śródmieście Sosnowca.

A było to tak. Leżały koło siebie 3 wioski: Ostra Górka, Pogoń i Sielec. Ostra Górka i Pogoń poprzeplatane gruntami dworskimi Gzichowa, ponadto Pogoń – gruntami dworskimi Sielca – ale je pomińmy, bo zaciemniają obraz.

Na rubieżach Pogoni, pośród sosnowego lasu, stanął młyn napędzany wodami Brynicy. Z czasem osada młyńska obrosła domami i wyodrębniła się z Pogoni jako Sosnowiec (faktycznie jako Sosnowice, to też nieistotne).

Czyli mamy już 4 wioski: Ostra Górka, Pogoń, Sielec i Sosnowiec. Ostatnia – mniej więcej tam, gdzie dziś Stadion Ludowy i Osiedle Piastów. Tam, gdzie dziś główny dworzec kolejowy, było pogońskie pole, a gdzie magistrat – pogońska huta cynku Romania. A gdzie katolicka bazylika – Ostra Górka. Z którego to wzniesienia, zapewne hałdy, roztaczał się doskonały widok na miejscową kopalnię węgla kamiennego Egmont. Jak widać stojący dziś w tym miejscu wysokościowiec nie bez powodu nosi miano Górnika.

Wszystko zmieniło doprowadzenie kolei. Wokół której, częściowo na gruntach ostrogórskich, częściowo pogońskich i częściowo sosnowieckich wyrósł Nowy Sosnowiec. W opozycji do czego okrojony Sosnowiec począł być nazywany Starym Sosnowcem. Zaś Nowy Sosnowiec z czasem przemianowano na Sosnowiec.

Potem ten właśnie Sosnowiec, który jeszcze niedawno był bagnistymi ostępami Ostrej Górki i Pogoni, wchłonął je wszystkie, z Dębową Góra, Sielcem i Starym Sosnowcem włącznie. A to wszystko dzięki łaskawości ostatniego tytularnego króla Polski cara Mikołaja II.

Żeby jeszcze bardziej na zakończenie zaciemnić, w Nowym Sosnowcu zdążyła wyrosnąć Kolonia Nowy Sosnowiec – potocznie Na Lepiankach, po której kamień na kamieniu nie pozostał – dziś ten obszar zajmuje Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego. Wbrew potocznej nazwie, Na Lepiankach stanął jeden z najładniejszych gmachów późniejszego miasta, w którym mieścił się szpital.

Bajki na zamówienie – pisać. :)


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 577 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 25, 26, 27, 28, 29  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  

© WPK − Forum oparte na silniku phpBB z wykorzystaniem tłumaczenia phpBB3.PLPolityka prywatności