Teraz jest Cz 28.03.2024, 21:40

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Tytuł: CAREDI - dawny edytor pojazdów (pliki w formacie *.fgs)
Napisane: Pn 1.03.2004, 22:14 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So 31.01.2004, 23:27
Posty: 227
Lokalizacja:
Gliwice
W tym dziale można zadawać pytania dotyczące programu CAREDI. Przed zadawaniem pytań proszę jednak przeczytać dokumentację (plik CZYTAJTO.TXT).

Oto kilka znanych problemów:

1) CAREDI nie obsługuje długich nazw plików.

2) W Windows XP zalecane jest uaktywnienie trybu zgodności z Windows 95, co pozwoli uniknąć różnych problemów.

3) W Windows XP da się zapisywać zbyt duże pliki (zob. rozdział 11 w pliku CZYTAJTO.TXT).


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: So 17.04.2004, 17:02 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn 22.03.2004, 23:42
Posty: 134
Lokalizacja:
Warszawa
Przy budowie wagonu jeżeli dam długość 32 pikseli (4kratki) po zrobieniu wagonu i puszczeniu na trasę tramwaj zatrzymujący się za nim staje zaraz za moim wagonem.Jeżeli dam 40 pikseli (5 kratek) i zbuduje wagon na wszystkie kratki to następny tramwaj stający za nim staje w pewnej odległości. Skąd bierze się ten ogon. Podczas budowy nie ma więcej pikseli do zabudowy a w gotowym wagonie wygląda jak by było tam jeszcze 8 pikseli.Czy trzeba dawać parzystą ilość kratek (x8pikseli)? Nie wiem co robię źle. :?


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: So 17.04.2004, 22:34 
Administrator

Dołączył(a): Nd 5.01.2003, 14:15
Posty: 7573
Sadek W-wa Młynów napisał(a):
Przy budowie wagonu jeżeli dam długość 32 pikseli (4kratki) po zrobieniu wagonu i puszczeniu na trasę tramwaj zatrzymujący się za nim staje zaraz za moim wagonem.Jeżeli dam 40 pikseli (5 kratek) i zbuduje wagon na wszystkie kratki to następny tramwaj stający za nim staje w pewnej odległości. Skąd bierze się ten ogon.

Najmniejszą jednostką w BAHN jest wymiar 32 pikseli na szerokość. Stąd też długość każdego pojazdu może być tylko wielokrotnością tego rozmiaru.

Caredi pozwala na edytowanie pojazdów z większą dokładnością, pozwalając zmieniać krok co 8 px. Przede wszystkim dlatego, żeby przy projektowaniu wagonów przeznaczonych do spinania w składy nie powstawały puste pola.

Pojazd o długości 40 px będzie zajmował w BAHN dwa elementy, mimo że zostanie sporo niewykorzystanego miejsca. Warto jednak zauważyć, że w przypadku zestawiania składu z takich wagonów BAHN wykaże się większą inteligencją, i dokładność nie będzie ograniczona do wielokrotności 32. Tym samym w pociągu zaprojektowanym jako skład nie będzie pustych przestrzeni.

Z punktu widzenia programu BAHN nie ma więc mowy o "ogonie" - w tej pustej przestrzeni jest miejsce zarezerwowane dla pociągu. Czy tam będzie przezroczysty piksel, czy kolorowy - to już nie robi różnicy.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: So 6.02.2010, 16:39 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt 16.09.2003, 22:18
Posty: 273
Lokalizacja:
Katowice
Zostałem użytkownikeim Windowsa 7 64bitowego i niestety nie mogę korzystać z programu CAREDI. Pojawia się komunikat: Wersja tego pliku jest niezgodna z wersją używanego systemu windows. Czy jest inny program o podobnych mozliwściach pod 64bitową wersje windowsa?


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: So 6.02.2010, 17:18 

Dołączył(a): Wt 8.07.2008, 12:02
Posty: 245
Lokalizacja:
PL: WR/KR/KSU; IRL: G
Obecnie nie, ale najprędzej byłby to już NFZ... W końcu CAREDI to już przeszłość.

Tzn. nie przeszłość, ale raczej rzadziej używany przy nowotworzonych symulacjach, które wymagają własnych pojazdów.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Nd 7.02.2010, 9:00 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt 16.09.2003, 22:18
Posty: 273
Lokalizacja:
Katowice
To zadam może głupie pytanie ale w jaki sposób z pliku fgs mam stworzyć pliki UFG i UZZ?


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Nd 7.02.2010, 9:42 

Dołączył(a): So 18.03.2006, 10:29
Posty: 88
Lokalizacja:
Warszawa
Łukasz napisał(a):
To zadam może głupie pytanie ale w jaki sposób z pliku fgs mam stworzyć pliki UFG i UZZ?
CAREDI -> eksport. Jeżeli chcesz używać programu w wersji 385r3 to odradzam wczytywanie plików ufg.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Nd 7.02.2010, 10:11 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt 16.09.2003, 22:18
Posty: 273
Lokalizacja:
Katowice
Pawel_d napisał(a):
Łukasz napisał(a):
To zadam może głupie pytanie ale w jaki sposób z pliku fgs mam stworzyć pliki UFG i UZZ?
CAREDI -> eksport. Jeżeli chcesz używać programu w wersji 385r3 to odradzam wczytywanie plików ufg.


Tylko jak już napisałem wyżej w 64 bitowej wersji windowsa mi to nie działa


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł:
Napisane: Nd 7.02.2010, 13:04 

Dołączył(a): So 21.11.2009, 11:06
Posty: 35
Lokalizacja:
RŚL
Prawym myszki > właściwości > zgodnośc
i dalej sprawdzić czy tak ruszy :) do wyboru xp sp3 win2k itd :)


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Pliki fgs-wgrywanie
Napisane: Pt 8.06.2012, 20:21 

Dołączył(a): Pt 8.06.2012, 20:16
Posty: 8
Witam!
Jestem nowy i mam problem:
Mam pliki .fgs i chce je wygrać, ale nie wiem gdzie. Ktoś powie jak je wygrać? Będę bardzo wdzięczny za pomoc:)
Pozdrawiam


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Pytania dotyczące programu CAREDI
Napisane: Pn 11.06.2012, 18:21 

Dołączył(a): Pt 8.06.2012, 20:16
Posty: 8
Witam!
Jak zrobić animacje drzwi? To znaczy gdy pojazd stoi na przystanku ma otwarte drwi.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Pytania dotyczące programu CAREDI
Napisane: So 16.06.2012, 20:37 

Dołączył(a): So 10.01.2004, 18:09
Posty: 52
Lokalizacja:
Kraków
Polecam zapoznać się z tym postem: viewtopic.php?p=140772#p140772


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Pytania dotyczące programu CAREDI
Napisane: Pn 18.06.2012, 19:12 

Dołączył(a): Pt 8.06.2012, 20:16
Posty: 8
Dziwny napisał(a):
Polecam zapoznać się z tym postem: viewtopic.php?p=140772#p140772

Przepraszam, nie czytałem reszty forum:) Post zbędny.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Pytania dotyczące programu CAREDI
Napisane: Cz 20.02.2014, 18:58 

Dołączył(a): Wt 4.10.2005, 20:39
Posty: 66
Lokalizacja:
Kraków Prokocim
Witam,
Pod win7 mam podobny problem:
Caredi przestał działać, wywala, że jest niezgodny z systemem.
Próby uruchamiania w trybie zgodności guzik dały.
Proszę o propozycje co zrobić?
Bez tego programu nie ma mowy o kontynuowaniu zabawy, bo nie mam jak pojazdów przerysowywać / dorysowywać.

_________________
PTM Nidso jest cacy ! :)


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Pytania dotyczące programu CAREDI
Napisane: Pt 21.02.2014, 15:07 

Dołączył(a): Nd 11.02.2007, 21:58
Posty: 50
Ale nie działa np. NFZ Editor? To dużo nowocześniejsze narzędzie. A do tworzenia plików Zoom polecam chyba jednak wewnętrzny edytor Bahna.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Pytania dotyczące programu CAREDI
Napisane: So 22.02.2014, 11:14 

Dołączył(a): Wt 4.10.2005, 20:39
Posty: 66
Lokalizacja:
Kraków Prokocim
atomek napisał(a):
Ale nie działa np. NFZ Editor? To dużo nowocześniejsze narzędzie. A do tworzenia plików Zoom polecam chyba jednak wewnętrzny edytor Bahna.


NFZ działa. I pewnie na nim się skończy, choć fanem tego edytora zdecydowanie nie jestem. Całe szczęście ma możliwość importu plików ufg+uzg, ale już właśnie zoom2 skopiować się nie da, zostaje więc zwykły edytor bahna.
Bo przerysowywania dwóch tysięcy pojazdów zwyczajnie sobie nie wyobrażam. Już sama zamiana plików ufg na nfz w bahnie (bo z tego co zauważyłem chyba byłaby konieczna) będzie niezłą zabawą.

_________________
PTM Nidso jest cacy ! :)


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Pytania dotyczące programu CAREDI
Napisane: So 22.02.2014, 17:30 

Dołączył(a): Nd 11.02.2007, 21:58
Posty: 50
No niestety Jan Bohmann nie należy raczej do osób zbyt dbających o szczegóły. Podejżewam, że mógłby zaimplementować w samym Bahnie w edytorze kilka pożytecznych funkcji. Lub zrobić jeden konkretny edytor zewnętrzny do zabawy z pojazdami, grafikami także w wersji Zoom, sygnalizacjami. No ale niestety... Są pewne luki i wśród dostępnych edytorów zewnętrznych i w wewnętrznym.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Pytania dotyczące programu CAREDI
Napisane: Pn 3.03.2014, 13:38 
Administrator

Dołączył(a): Nd 5.01.2003, 14:15
Posty: 7573
MisiekK napisał(a):
NFZ działa. I pewnie na nim się skończy, choć fanem tego edytora zdecydowanie nie jestem. Całe szczęście ma możliwość importu plików ufg+uzg, ale już właśnie zoom2 skopiować się nie da, zostaje więc zwykły edytor bahna.
Sentyment do CAREDI jest zrozumiały, głównie z uwagi na prostotę obsługi. Niestety doradzić można chyba jedynie poszukanie emulatorów ogólnego przeznaczenia dla okienek 64-bitowych.

atomek napisał(a):
No niestety Jan Bohmann nie należy raczej do osób zbyt dbających o szczegóły.
Cóż, myślę że poziom szczegółów na jakie zejść można w budowie symulacji w BAHN dobrze broni się w zestawieniu z Twoją opinią ;) Warto mieć na uwadze, że BAHN jest projektem niemalże jednego autora, w dodatku dla bardzo wąskiego grona odbiorców. Jan od zawsze kładł nacisk na możliwość jak najlepszego odwzorowania prowadzenia ruchu, stąd w kwestii grafiki wspiera się częściowo siłami zewnętrznymi. Stąd też w ramach pojawiania się nowych możliwości w programie kilka różnych formatów danych na przestrzeni kilkunastu lat.


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Pytania dotyczące programu CAREDI
Napisane: Wt 4.03.2014, 8:26 

Dołączył(a): Wt 4.10.2005, 20:39
Posty: 66
Lokalizacja:
Kraków Prokocim
butthead napisał(a):
Sentyment do CAREDI jest zrozumiały, głównie z uwagi na prostotę obsługi. Niestety doradzić można chyba jedynie poszukanie emulatorów ogólnego przeznaczenia dla okienek 64-bitowych.


O, a co to takiego? :D

butthead napisał(a):
Cóż, myślę że poziom szczegółów na jakie zejść można w budowie symulacji w BAHN dobrze broni się w zestawieniu z Twoją opinią ;) Warto mieć na uwadze, że BAHN jest projektem niemalże jednego autora, w dodatku dla bardzo wąskiego grona odbiorców. Jan od zawsze kładł nacisk na możliwość jak najlepszego odwzorowania prowadzenia ruchu, stąd w kwestii grafiki wspiera się częściowo siłami zewnętrznymi. Stąd też w ramach pojawiania się nowych możliwości w programie kilka różnych formatów danych na przestrzeni kilkunastu lat.

Też uważam, że na obecnym etapie rozwoju symulacji da się już przygotować coś ciekawego również od strony graficznej. Poza tym jak dla mnie możliwość samodzielnego edytowania elementów graficznych jest nawet lepsza niż narzucone przez sam program elementy, bo daje możliwość większego zindywidualizowania miasta.

_________________
PTM Nidso jest cacy ! :)


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Post Tytuł: Re: Pytania dotyczące programu CAREDI
Napisane: Wt 4.03.2014, 16:12 
Administrator

Dołączył(a): Nd 5.01.2003, 14:15
Posty: 7573
Doprecyzowując, chodziło mi o wirtualizację (np. VirtualBox) i postawienie w nim jakiegoś 32-bitowego systemu. Zakładając, że warto się w to bawić tylko dla potrzeb CAREDI ;)


Na górę strony
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  

© WPK − Forum oparte na silniku phpBB z wykorzystaniem tłumaczenia phpBB3.PLPolityka prywatności